| Print technology |
|---|
| Print resolution colour | 1200 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Auto |
| Number of print cartridges | 1 |
| Print technology | Laser |
| Maximum duty cycle | 52 pages per month |
| Economical printing | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour | No |
| Input capacity |
|---|
| Maximum input capacity | 3160 sheets |
| Print quality |
|---|
| Print technology | Laser |
| Maximum duty cycle | 52 pages per month |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour | No |
| Memory |
|---|
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Processor |
|---|
| Processor frequency | 800 MHz |
| Software |
|---|
| Bundled software | Print Job Accounting, Print Job Accounting Client, PrintSuperVision.NET, Template Manager, Universal PCL Print Driver,Storage Backup Utility, Configuration Tool, OKI LPR Utility, PDF Direct Print |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 R2, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64 |
| Sound emission |
|---|
| Noise level (idle) | 30 dB |
| Printing |
|---|
| Print resolution colour | 1200 x 1200 DPI |
| Duplex printing mode | Auto |
| Secure printing | Yes |
| Print technology | Laser |
| Warm-up time | 60 s |
| Time to first page (black, normal) | 5 s |
| Economical printing | Yes |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 52 ppm |
| Duplex printing | Yes |
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour | No |
| Features |
|---|
| Duplex printing mode | Auto |
| Print technology | Laser |
| Duplex printing | Yes |
| Colour | No |
| Number of print cartridges | 1 |
| Maximum duty cycle | 52 pages per month |
| Page description languages | Epson FX, IBM ProPrinter, PCL 5e, PCL XL, PostScript 3 |
| Input & output capacity |
|---|
| Total input capacity | 630 sheets |
| Maximum input capacity | 3160 sheets |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| Duplex media weight | 64 - 220 g/m² |
| Paper tray media types | Envelopes |
| Ports & interfaces |
|---|
| Standard interfaces | USB 2.0, Wireless LAN |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Performance |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 R2, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64 |
| Noise level (idle) | 30 dB |
| Internal storage capacity | 160 GB |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Maximum internal memory | 768 MB |
| Internal memory | 256 MB |
| Storage media | HDD |
| Sound pressure level (printing) | 57 dB |
| Sound power level (standby) | 30 dB |
| Network |
|---|
| Wi-Fi standards | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Web-based management | Yes |
| Supported network protocols (IPv6) | 1 |
| Supported network protocols (IPv4) | 1 |
| Security algorithms | WEP, WPA2-AES, WPA2-TKIP, WPS-PBC, WPS-PIN |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Technical details |
|---|
| Noise level (idle) | 30 dB |
| Internal storage capacity | 160 GB |
| Secure printing | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Drivers included | Yes |
| Power consumption (printing) | 850 W |
| Power |
|---|
| Power consumption (max) | 1400 W |
| Power consumption (standby) | 95 W |
| Power consumption (PowerSave) | 22 W |
| Power consumption (off) | 3.9 W |
| Power consumption (printing) | 850 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion, Mac OS X 10.8 Mountain Lion |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 R2, Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008 x64 |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 43 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 435 mm |
| Weight | 27 kg |
| Height | 410 mm |
| Depth | 498 mm |
| Packaging content |
|---|
| Bundled software | Print Job Accounting, Print Job Accounting Client, PrintSuperVision.NET, Template Manager, Universal PCL Print Driver,Storage Backup Utility, Configuration Tool, OKI LPR Utility, PDF Direct Print |
| Drivers included | Yes |
| Packaging data |
|---|
| Bundled software | Print Job Accounting, Print Job Accounting Client, PrintSuperVision.NET, Template Manager, Universal PCL Print Driver,Storage Backup Utility, Configuration Tool, OKI LPR Utility, PDF Direct Print |
| Drivers included | Yes |
| Other features |
|---|
| Internal storage capacity | 160 GB |
| Secure printing | Yes |
| Power consumption (printing) | 850 W |