Neomounts PLASMA-W2500BLACK TV floor stand 42-100" - wall - motorised
- Brand: Neomounts
- Category:
- SKU: PLASMA-W2500BLACK
- EAN: 8717371445867 5057454815501
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
PLASMA-W2500 - Bracket - motorised - black, RAL 9005 - screen size: 42"-100" - wall-mountable View on InTouch |
4251639 | |||
|
NewStar PLASMA-W2500BLACK Display Stand - Up to 25 |
STD10022879 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £216.20 | ||
| Amazon | New | £829.57 | ||
| Amazon | New | £188.03 | ||
| Amazon | New | £805.14 |
Related Products
Description
The PLASMA-W2500BLACK is suited for screens between 42- 100" and has a load capacity of 150 kg. The mount is suitable for screens with a VESA hole pattern of 300x200 to 800x600 mm.
The mobile electric floor lift is automatically height adjustable over a height of 50 cm with a remote control. From the floor to the center the distance of the screen is variable from 119-169 cm. The position can be perfectly leveled with four adjustable feet under the central column.
Behind the screen is a 6 cm deep space available to mount a media player or mini-computer. Cables can be guided at the back of the mount. The Neomounts PLASMA-W2500BLACK comes in a black RAL 9005 color and all installation material is included with the product. Warranty: 5 year.
Specifications
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 150 kg |
| Mounting type | Wall |
| Minimum screen size | 106.7 cm (42") |
| Panel mounting interface | 300 x 200,300 x 300,400 x 200,400 x 300,400 x 400,400 x 600,440 x 400,600 x 300,600 x 200,600 x 400,600 x 500,600 x 600,800 x 200,800 x 400,800 x 500,800 x 600 |
| Number of displays supported | 1 |
| Minimum VESA mount | 300 x 200 mm |
| Maximum VESA mount | 800 x 600 mm |
| Maximum screen size | 2.54 m (100") |
| Maximum weight capacity | 150 kg |
| Ergonomics | |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 1190 - 1690 mm |
| Cable management | Yes |
| Type | Fixed |
| Technical details | |
| Cable management | Yes |
| Number of displays supported | 1 |
| Product colour | Black |
| Mounting type | Wall |
| Width adjustment range | 0 - 890 mm |
| Country of origin | Germany |
| Package net weight | 39 kg |
| Master (outer) case net weight | 39 kg |
| Lockable | Padlock not included |
| Design | |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Height | 1690 mm |
| Weight | 32.7 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 1020 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 260 mm |
| Package weight | 39 kg |
| Mounting kit | Yes |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 1020 mm |
| Master (outer) case length | 620 mm |
| Master (outer) case height | 260 mm |
| Master (outer) case gross weight | 42 kg |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 39 kg |
| Products per pallet (EU) | 8 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 9403109800 |
| Other features | |
| Mounting type | Wall |
| Width adjustment range | 0 - 890 mm |
| Country of origin | Germany |