Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
NSLS100, Compc Foldle |
NSLS100 | |||
|
LAPTOP / TABLET STAND FOR DESKT View on Xvantage |
CB16452 | |||
|
IT Universal Laptop/Tablet Stand NSLS100 |
AVNEO029 | |||
|
NSLS100 - Stand - for notebook / tablet - silver - screen size: 10"-22" - desktop View on InTouch |
2191237 | |||
|
NSLS100 - Stand - for notebook / tablet - silver - screen size: 10"-22" - desktop |
2191237 | |||
|
by Newstar NSLS100 - stativ |
212758 | |||
|
NSLS100 Laptop stand - 10-22 - max 5 kg - 6 height positions - foldable - compact - universal - silver |
NSLS100 | |||
| Ingram Micro CS |
LAPTOP / TABLET STAND FOR DESKT |
CB16452 | |||
|
"NewStar NSLS100 Multipurpose Stand - 25.4 cm (10"")" |
STD10028820 | |||
|
Laptop Stand - 10-22inch - Max 5 kg - 6 Height Positions - Foldable - Compact - Universal - Silver |
NSLS100 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £69.22 | ||
| Amazon | New | £65.65 | ||
| Amazon | New | £66.19 | ||
| Amazon | New | £70.98 | ||
| Amazon | New | £66.16 | ||
| Amazon | New | £73.86 | ||
| Amazon | New | £62.32 | ||
| Amazon | New | £68.10 | ||
| Amazon | New | £59.60 | ||
| Amazon | New | £59.99 | ||
| Amazon | New | £59.99 | ||
| Amazon | New | £71.99 |
Description
This stand holds 5 kilo, allows up to 52° angle and offers unique depth measurements of 25cm and stretchable width from 18 to 27cm.
The tablet/notebook stand is supplied with a neoprene cover ideal to use as a mouse pad. This model, NSLS100 is the ideal tool for traveling. Compact, light and easy to carry.
By using an ergonomic stand neck- and back complaints can be avoided. Ideal for use in offices and on counters or in a reception area.
All installation material is included with the product.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Product type | Notebook arm shelf |
| Minimum notebook screen size compatibility | 25.4 cm (10") |
| Maximum notebook screen size compatibility | 55.9 cm (22") |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Material | Aluminium |
| Product colour | Silver |
| Number of devices supported | 1 |
| Tilt adjustment | Yes |
| Mounting | Stand |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Depth adjustment range | 0 - 250 mm |
| Tilt angle range | 0 - 52° |
| Height adjustment range | 130 - 190 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Width adjustment range | 180 - 270 mm |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 490 g |
| Width | 270 mm |
| Depth | 250 mm |
| Height | 190 mm |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 600 g |
| Display | |
| Maximum weight capacity | 5 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 210 mm |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 600 g |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Technical details | |
| Number of displays supported | 1 |
| Height adjustment range | 130 - 190 mm |
| Width adjustment range | 180 - 270 mm |
| Country of origin | Taiwan |
| Material | |
| Material | Aluminium |
| Other features | |
| Width adjustment range | 180 - 270 mm |
| Number of displays supported | 1 |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 295 mm |
| Master (outer) case length | 440 mm |
| Master (outer) case height | 310 mm |
| Master (outer) case gross weight | 12.6 kg |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 400 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 9.8 kg |
| Harmonized System (HS) code | 7616991099 |