| Audio |
|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Performance |
|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Display |
|---|
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Screen shape | Flat |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel density | 93 ppi |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| HD type | Full HD |
| Display technology | LCD |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Viewable size, horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size, vertical | 29.6 cm |
| Backlight type | W-LED |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Response time | 10 ms |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Response time (fast) | 1 ms |
| Touchscreen | No |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Panel type | IPS |
| Colour depth | 8 bit |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| LED backlight | Yes |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Anti-glare screen | Yes |
| Management features |
|---|
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Multimedia |
|---|
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Digital signal format system | Not supported |
| Design |
|---|
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Certification | EU Energy Label (D-class)
TÜV Rheinland Flicker Free
TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Colour name | Raven black |
| Camera |
|---|
| Built-in camera | No |
| Ports & interfaces |
|---|
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Mini DisplayPorts quantity | 0 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| HDMI version | 2.1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 0 |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| TV tuner |
|---|
| Digital signal format system | Not supported |
| Technical details |
|---|
| Height (without stand) | 321.8 mm |
| Depth (without stand) | 42 mm |
| Width (without stand) | 539.1 mm |
| Feet colour | Black |
| Cable lock slot | Yes |
| HDMI | Yes |
| Built-in microphone | No |
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power supply type | Internal |
| Weight (with stand) | 3.5 kg |
| Touchscreen | No |
| Network |
|---|
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Ergonomics |
|---|
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Swivelling | No |
| Tilt angle range | -5 - 22° |
| Pivot | No |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Tilt adjustment | Yes |
| Power |
|---|
| Power supply type | Internal |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (max) | 28.5 W |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency class (HDR) | E |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 19 kWh |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Height (without stand) | 321.8 mm |
| Depth (without stand) | 42 mm |
| Width (without stand) | 539.1 mm |
| Width (with stand) | 539.1 mm |
| Depth (with stand) | 184.7 mm |
| Height (with stand) | 432.3 mm |
| Bezel width (side) | 1.5 mm |
| Bezel width (top) | 1.5 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.83 cm |
| Weight (with stand) | 3.5 kg |
| Weight (without stand) | 3.1 kg |
| Package width | 617 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 385 mm |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 617 mm |
| Package depth | 126 mm |
| Package height | 385 mm |
| Warranty card | Yes |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Packaging content |
|---|
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Other features |
|---|
| Digital signal format system | Not supported |
| Certification | EU Energy Label (D-class)
TÜV Rheinland Flicker Free
TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Height (without stand) | 321.8 mm |
| Depth (without stand) | 42 mm |
| Width (without stand) | 539.1 mm |
| Power consumption (max) | 28.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI | Yes |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Ethernet LAN | No |
| Touchscreen | No |
| Front bezel colour | Black |
| Certificates |
|---|
| Certification | EU Energy Label (D-class)
TÜV Rheinland Flicker Free
TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |