Lenovo Legion Go S 8APU1 portable game console 20.3 cm (8") 1 TB Touchscreen Wi-Fi Black, Violet
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 83N6002JUK
- EAN: 0199273889075
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
AMD Ryzen Z1 Extreme (8C/16T, 3.3/5.1GHz, 8MB L2/16MB L3), 32GB LPDDR5x-7500, 1000GB SSD M.2 2242 PCIe 4.0x4 NVMe, 8" WUXGA (1920x1200) IPS, 500nits, 100% sRGB, 48-120Hz, AMD Radeon Graphics, AMD Wi-Fi 6E RZ616 11ax 2x2 + BT5.3, SteamOS
Offer details
Trade Prices
| Alternative Suppliers | |||||
|---|---|---|---|---|---|
|
LEGION GO S Z1E 32GB 1TB STEAMOS |
CL83N6002JUK | Register free see stock | ||
Related Products
- Laptop Cases
- Computer Monitors
- Keyboards
- Mice
- Laptop Accessories
- Portable Game Console Cases
- Mobile Device Chargers
- Smartglasses
- Power Adapters & Inverters
- External Solid State Drives
- Soundbar Speakers
- Backpacks
- Warranty & Support Extensions
- USB Cables
- Numeric Keypads
- Headphones & Headsets
- Input Device Accessories
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Laptop Cases
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Computer Monitors
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Lenovo 4X31R64350 keyboard Mouse included Home/Office RF Wireless + Bluetooth QWERTY UK English GreyCategory: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Keyboards
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Mice
-
Category: Portable Game Console Cases
-
Category: Portable Game Console Cases
-
Category: Mobile Device Chargers
-
Category: Mobile Device Chargers
-
Category: Mobile Device Chargers
-
Category: Mobile Device Chargers
-
Category: Power Adapters & Inverters
-
Category: Power Adapters & Inverters
-
Category: Power Adapters & Inverters
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: External Solid State Drives
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: Warranty & Support Extensions
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: USB Cables
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: Numeric Keypads
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
-
Category: Headphones & Headsets
Description
EXHILARATING SPEED & PERFORMANCE
Console-Class Gaming Meets Handheld Freedom
Enjoy smooth performance with the exclusive AMD Ryzen™ "Z2 Go" and Z1 Extreme platforms—power and efficiency in your hand. Get immersed with 1080p gaming fueled by AMD Radeon graphics. With up to AMD RDNA™ 3 architecture and built-in SteamOS scaling options, it transforms your games’ visuals and cutting-edge technologies like super-resolution sharpening (FSR) and band-limited pixel scaling.
GAMING OPTIMIZED UI
Powered by SteamOS
SteamOS combines the simplicity of a console with the power of PC gaming. Optimized for gamepad controls, it gets you into games fast with features like quick suspend/resume and seamless system and game updates. Access the full Steam ecosystem—your Steam Library, plus Steam Cloud, Steam Chat, Steam Game Recording, and more—on an operating system optimized for gaming.
ADVANCED THERMAL TECHNOLOGY
Cooler Temps, Hotter Gameplay
Unlock epic gaming with the Legion Go S. Continuing its legacy of handheld innovation, it boasts the relentless Legion ColdFront tech. With an enormous fan and bigger heat sinks, it crushes heat waves, ensuring legendary performance. Stay cool and unstoppable, as cutting-edge 3D fans whisk heat away, keeping you in the game wherever your dreams take you!
LEGION TRUESTRIKE
Victory at Your Fingertips
Conquer every game with ergonomic Legion TrueStrike Controllers! Flaunting RGB lighting, they blend style and function seamlessly. Effortlessly switch between short and long presses with the adjustable trigger for different play scenarios. Experience fluid control with hall effect RGB joysticks, and unleash mighty combos with the large Pivot D-Pad.
LEGION ECOSYSTEM
Limitless Options for Limitless Fun
Expand your PC gaming experience with the Legion Ecosystem and Legion Go S. Connect to the big screen with the Legion Go Dock or enjoy private viewing with Legion AR Glasses 2. Protect your device with a screen protector, customize it with joystick caps, immerse in sound with earbuds, and even more.
Console-Class Gaming Meets Handheld Freedom
Enjoy smooth performance with the exclusive AMD Ryzen™ "Z2 Go" and Z1 Extreme platforms—power and efficiency in your hand. Get immersed with 1080p gaming fueled by AMD Radeon graphics. With up to AMD RDNA™ 3 architecture and built-in SteamOS scaling options, it transforms your games’ visuals and cutting-edge technologies like super-resolution sharpening (FSR) and band-limited pixel scaling.
GAMING OPTIMIZED UI
Powered by SteamOS
SteamOS combines the simplicity of a console with the power of PC gaming. Optimized for gamepad controls, it gets you into games fast with features like quick suspend/resume and seamless system and game updates. Access the full Steam ecosystem—your Steam Library, plus Steam Cloud, Steam Chat, Steam Game Recording, and more—on an operating system optimized for gaming.
ADVANCED THERMAL TECHNOLOGY
Cooler Temps, Hotter Gameplay
Unlock epic gaming with the Legion Go S. Continuing its legacy of handheld innovation, it boasts the relentless Legion ColdFront tech. With an enormous fan and bigger heat sinks, it crushes heat waves, ensuring legendary performance. Stay cool and unstoppable, as cutting-edge 3D fans whisk heat away, keeping you in the game wherever your dreams take you!
LEGION TRUESTRIKE
Victory at Your Fingertips
Conquer every game with ergonomic Legion TrueStrike Controllers! Flaunting RGB lighting, they blend style and function seamlessly. Effortlessly switch between short and long presses with the adjustable trigger for different play scenarios. Experience fluid control with hall effect RGB joysticks, and unleash mighty combos with the large Pivot D-Pad.
LEGION ECOSYSTEM
Limitless Options for Limitless Fun
Expand your PC gaming experience with the Legion Ecosystem and Legion Go S. Connect to the big screen with the Legion Go Dock or enjoy private viewing with Legion AR Glasses 2. Protect your device with a screen protector, customize it with joystick caps, immerse in sound with earbuds, and even more.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Processor model | AMD Ryzen Z1 Extreme |
| Processor cores | 8 |
| Operating system installed | SteamOS |
| Platform | Legion Go |
| Processor frequency | 3300 MHz |
| Graphics processor | AMD Radeon Graphics |
| Internal memory | 3200 MB |
| Internal memory type | LPDDR5x |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Memory clock speed | 7500 MHz |
| SSD form factor | M.2 |
| Processor threads | 16 |
| Fingerprint reader | No |
| Number of microphones | 2 |
| Design | |
| Built-in touchpad | Yes |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Gaming control function buttons | D-pad, Menu button, View button |
| Analog thumbsticks | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Product colour | Black, Violet |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Colour name | Nebula nocturne |
| Display | |
| Display | IPS |
| Touchscreen | Yes |
| Display diagonal | 20.3 cm (8") |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Touch technology | Multi-touch |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Panel type | IPS |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Storage | |
| Built-in memory capacity | 1 TB |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Storage media type | SSD |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Network | |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB4 Gen 3x2 |
| USB connector type | USB Type-C |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB port | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Power | |
| Continuous video playback time | 14.5 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 55.5 Wh |
| Battery type | Built-in |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 298.5 mm |
| Depth | 127.5 mm |
| Height | 43.4 mm |
| Weight | 740 g |
| Technical details | |
| Sustainability certificates | ErP |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |