| Performance |
|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Volume control | Touch |
| Certification | CB, CE, BQB, FCC, RSS, MIC, VCCI, AITI, SRRC, cTUVus, ICASA, IFETEL, WPC, SDPPI, SIRIM, NTC, IMDA, KC, NCC, MIC, DWLF&M, NTRA, ANRT, NCC, KVALITET, TRA, RAMATEL, ANATEL, SUBTEL, KC, UKCA |
| Cable length | 1.3 m |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Touch |
| Detachable cable | Yes |
| Colour name | Thunder Black |
| Technical details |
|---|
| Quantity | 1 |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design |
|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Touch |
| Certification | CB, CE, BQB, FCC, RSS, MIC, VCCI, AITI, SRRC, cTUVus, ICASA, IFETEL, WPC, SDPPI, SIRIM, NTC, IMDA, KC, NCC, MIC, DWLF&M, NTRA, ANRT, NCC, KVALITET, TRA, RAMATEL, ANATEL, SUBTEL, KC, UKCA |
| Control type | Touch |
| Colour name | Thunder Black |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Cable length | 1.3 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Headphones |
|---|
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 107 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 3% |
| Microphone |
|---|
| Microphone type | Boom |
| Folding microphone | Yes |
| Number of microphones | 4 |
| Control unit |
|---|
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Touch |
| Battery |
|---|
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Battery capacity | 610 mAh |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Input voltage (earpieces) | 5 V |
| Input current (earpieces) | 1 A |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Weight | 230 g |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 260.5 mm |
| Package height | 346 mm |
| Package depth | 85.5 mm |
| Package weight | 1.36 kg |
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Packaging content |
|---|
| Receiver included | Yes |
| Quantity | 1 |
| Charging stand | Yes |
| Certificates |
|---|
| Certification | CB, CE, BQB, FCC, RSS, MIC, VCCI, AITI, SRRC, cTUVus, ICASA, IFETEL, WPC, SDPPI, SIRIM, NTC, IMDA, KC, NCC, MIC, DWLF&M, NTRA, ANRT, NCC, KVALITET, TRA, RAMATEL, ANATEL, SUBTEL, KC, UKCA |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Supplier features |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |
| Other features |
|---|
| Receiver included | Yes |
| Volume control | Touch |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Colour name | Thunder Black |
| Harmonized System (HS) code | 85183000 |