Lenovo 4X51R61943 laptop spare part Battery
- Brand: Lenovo
- Category:
- SKU: 4X51R61943
- EAN: 0195892118961
Offer details
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Type | Battery |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Compatibility | Lenovo 500e Chromebook Gen 4s |
| Product colour | Black |
| Certification | BIS BSMI CCC EMC KC MIC MSDS PSE IEC62133-2 IEC62368 SRICI UN38.3 UL2054 UL62368-1 TCO9 TIS |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 4156 mAh |
| Battery voltage | 11.31 V |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Weight & dimensions | |
| Width | 202 mm |
| Depth | 5.5 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 194.9 g |
| Packaging data | |
| Package width | 280 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 36 mm |
| Package weight | 379 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Other features | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |