Kensington Pro Fit Mid-Size Wireless Mouse
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K72405EU
- EAN: 5028252316217 95028252316227 5 ...52316227 5028252316224 5054484391111 4455216671982 5052883875140 4055895558224 5054533391116 0528252316217more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
- ProFit Wireless Mid-Size Mouse with nano receiver - The Kensington Pro Fit Mid-Size Wireless Mouse provides users with clutter-free productivity for an office environment. It compliments mobile laptop usage for travel with a storable nano receiver. The |
K72405EU | |||
|
PROFIT WIRELESS MID-SIZE MOUSE View on Xvantage |
6015033 | |||
|
K72405EU Pro Fit Wireless Mid-Size Mouse |
31734J | |||
|
K72405EU Pro Fit Wireless Mid-Size Mouse |
31734J | |||
|
ProFit Wireless Mid-Size Mouse with nano receiver View on InTouch |
2328251 | |||
|
PROFIT WIRELESS MID-SIZE MOUSE View on Webshop |
K72405EU | |||
|
PROFIT WIRELESS MID-SIZE MOUSEWITH NANO RECEIVER I |
NS492839 | |||
|
ProFi Wrls Mid-Size Mouse |
K72405EU | |||
|
Pro Fit Mid-Size - mus - 2. |
300907 | |||
| Ingram Micro CS |
PROFIT WIRELESS MID-SIZE MOUSE |
6015033 | |||
|
ProFit™ Wireless Mid-Size Mouse with nano receiver |
K72405EU | |||
|
Pro Fit 72405 Mouse - Optical - Wireless - Blue, Black - Radio Frequency - USB |
STD10073381 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £30.70 | ||
| Amazon | New | £31.99 | ||
| Amazon | New | £56.99 | ||
| Amazon | New | £37.27 | ||
| Amazon | New | £39.79 | ||
| Amazon | New | £36.76 | ||
| Amazon | New | £36.83 | ||
| Amazon | New | £42.32 | ||
| Amazon | New | £54.00 | ||
| Amazon | New | £33.78 | ||
| Amazon | New | £35.81 | ||
| Amazon | New | £33.20 | ||
| Amazon | New | £31.99 |
Related Products
Reasons To Buy

SmartFit™ - Comfort made easy
This product is designed to comfortably fit users with average sized hands.
Description
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Customizable movement resolution | Yes |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Connectivity technology | Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Customizable movement resolution | Yes |
| Recommended usage | PC/Laptop |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Device interface | RF Wireless |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | SmartFit™; Wireless USB Receiver Storage |
| Products per pallet (EU) | 220 pc(s) |
| Power | |
| Battery type | AAA |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Package weight | 199 g |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 203 mm |
| Package height | 78 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 159 mm |
| Master (outer) case length | 450 mm |
| Master (outer) case height | 228 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.46 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 990 g |
| Products per pallet (EU) | 220 pc(s) |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Compatible operating systems | Windows 8; macOS 10.9; macOS X 10.11; Vista; XP; macOS 10.10 or above; Chrome OS 44 or above; Windows 10; Windows 7; Windows 11 |
| Special features | SmartFit™; Wireless USB Receiver Storage |
| Master (outer) case net weight | 990 g |