Kensington Pro Fit Ergo Wireless Mouse—Black
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K75404EU
- EAN: 5028252602709 5028252602853
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Pro Fit Ergo Dual (Bluetooth & RF) Wireless Mouse - Black. Includes 1 x AA Battery .. |
K75404EU | |||
|
KENSINGTON PRO FIT ERGO View on Xvantage |
6017302 | |||
|
K75404EU Pro Fit Ergo Wireless Mouse Black |
31954J | |||
|
K75404EU Pro Fit Ergo Wireless Mouse Black |
31954J | |||
|
Pro Fit Ergo Wireless Mouse - Mouse - ergonomic - 5 buttons - wireless - 2.4 GHz, Bluetooth 4.0 LE - USB wireless receiver - black - retail View on InTouch |
5392660 | |||
|
ON PRO FIT ERG WLS MOUSE BLK |
AC60270 | |||
|
PRO FIT ERGO WIRELESS MOUSE - BLACK View on Webshop |
K75404EU | |||
|
PRO FIT ERGO WIRELESS MOUSE - BLACK |
K75404EU | |||
|
Pro Fi Ergo Wireless Mouse - |
K75404EU | |||
|
Pro Fit Ergo Wireless Mouse |
260182 | |||
| Ingram Micro CS |
KENSINGTON PRO FIT ERGO |
6017302 | |||
|
PRO FIT ERGO WIRELESS MOUSE - BLACK |
K75404EU | |||
|
PRO FIT ERGO |
STD10202707 | |||
|
ON PRO FIT ERG WLS MOUSE BLK |
AC60270 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 11909 hours ago | £47.69 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £53.49 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £43.99 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £58.80 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £58.26 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £62.49 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £43.99 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £54.92 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £75.00 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £58.96 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £57.22 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £57.32 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £55.99 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £49.19 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £45.20 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £51.24 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £49.61 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £54.37 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £56.56 | |
| Amazon | New | 11909 hours ago | £66.81 |
Related Products
Reasons To Buy

Ergonomist-approved design
Positions your hand for improved comfort.
Dual wireless
The flexibility of 2.4 GHz and Bluetooth 4.0 LE, with government-grade encryption.


Plug & play USB connection.
For smooth, non-disruptive operation.
Five buttons (including forward and back).
Enhance navigation and productivity.


Replaceable Receiver
If your receiver is ever lost or damaged, simply purchase a new one, pair it with your mouse and you’re ready.
Three-mode power-saving switch
Allows you to toggle between 2.4GHz, Bluetooth and Off for best battery life.


Three DPI settings
Let you dial in the sensitivity and precision of your mouse cursor.
SmartFit™ - Comfort made easy
This product is designed to comfortably fit users with small to medium-sized hands.
Description
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Input device | |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | SmartFit™ |
| Power | |
| Battery type | AA |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Package weight | 360 g |
| Package width | 152 mm |
| Package depth | 209 mm |
| Package height | 90 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 175 mm |
| Master (outer) case length | 475 mm |
| Master (outer) case height | 250 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.44 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 779 g |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Compatible operating systems | Windows 7 or above; Windows 11; macOS 10.14 or above |
| Special features | SmartFit™ |
| Master (outer) case net weight | 779 g |