Kensington Pro Fit Ergo Vertical Wireless Mouse
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K75501EU
- EAN: 5028252605960 5028252605977 05 ...2605977 0502825260596more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Pro Fit Ergo Vertical Wireless Mouse Black. Includes 1 x AA battery. |
K75501EU | |||
|
PRO FIT ERGO VERTICAL MOUSE View on Xvantage |
6017341 | |||
|
K75501EU Pro Fit Ergo Vertical Wireless Mouse |
31952J | |||
|
K75501EU Pro Fit Ergo Vertical Wireless Mouse |
31952J | |||
|
Pro Fit Ergo Vertical Wireless Mouse - Vertical mouse - ergonomic - right-handed - 6 buttons - wireless - 2.4 GHz - USB wireless receiver - black View on InTouch |
5538511 | |||
|
ON PRO FIT ERGO WLS MOUSE |
AC60596 | |||
|
PROFIT ERGO VERTICAL WRLS MOUSE BLK View on Webshop |
K75501EU | |||
|
PROFIT ERGO VERTICAL WRLS MOUSE BLK |
K75501EU | |||
|
Ergo Vericl Wireless Mouse |
K75501EU | |||
|
Pro Fit Ergo Vertical Wirel |
259868 | |||
| Ingram Micro CS |
PRO FIT ERGO VERTICAL MOUSE |
6017341 | |||
|
PRO FIT ERGO VERTICAL WIRELESS MOUSE BLACK |
K75501EU | |||
|
Ergo Vertical Wireless Mouse Pro Fit, Black |
STD10226374 | |||
|
ON PRO FIT ERGO WLS MOUSE |
AC60596 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £41.99 | ||
| Amazon | New | £54.37 | ||
| Amazon | New | £61.89 | ||
| Amazon | New | £48.92 | ||
| Amazon | New | £54.33 | ||
| Amazon | New | £57.34 | ||
| Amazon | New | £49.39 | ||
| Amazon | New | £43.20 | ||
| Amazon | New | £54.58 | ||
| Amazon | New | £57.40 | ||
| Amazon | New | £62.49 | ||
| Amazon | New | £58.96 | ||
| Amazon | New | £54.30 | ||
| Amazon | New | £76.09 | ||
| Amazon | New | £69.00 | ||
| Amazon | New | £63.57 | ||
| Amazon | New | £59.14 | ||
| Amazon | New | £56.30 | ||
| Amazon | New | £41.99 | ||
| Amazon | New | £100.53 |
Related Products
Reasons To Buy

Natural handshake position
Contoured, natural (46.7 degree) slope neutrally positions the wrist, eliminating soft tissue compression.
Extended lip for little finger
Provides complete support for smoother, larger muscle group movement.


Six button design
Fully-featured mouse with scroll wheel, left, right, forward, back, and DPI (800/1000/1200/1600) buttons.
Plug & play
Simply plug in the nano receiver for wireless connectivity up to 20 meters.


Low battery indicator
Lets you know when it’s time to change the battery, so you’re never caught off guard. One AA battery lasts up to a year.
Nano receiver storage
Nano receiver conveniently stores inside mouse when not in use.


Preferred mouse in independent study
In an independent study conducted by professional ergonomists*, “users rated the vertical mouse as the most comfortable and that it conformed to their hand naturally.”*** Source: 2019 VSI Risk Management and Ergonomics, Inc. study.
SmartFit™ - Comfort made easy
This product is designed to comfortably fit users with average to larger sized hands.
Description
* Source: 2019 VSI Risk Management and Ergonomics, Inc. study.
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless |
| Input device | |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Buttons quantity | 6 |
| Device interface | RF Wireless |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | SmartFit™ |
| Power | |
| Battery type | AA |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Package weight | 400 g |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 65 mm |
| Package height | 210 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Receiver type | Nano receiver |
| Packaging content | |
| Receiver type | Nano receiver |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 180 mm |
| Master (outer) case length | 350 mm |
| Master (outer) case height | 150 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.5 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 1.23 kg |
| Other features | |
| Connectivity technology | Wireless |
| Compatible operating systems | macOS 10.14 or above; Windows 11; Windows 7 or above |
| Special features | SmartFit™ |
| Master (outer) case net weight | 1.23 kg |