Kensington Pro Fit Ergo KB675 EQ TKL Rechargeable Keyboard
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K75491UK
- EAN: 5028252643573 5028252643641
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
EQ KB675TKL Ten-Keyless Wireless Rechargeable Keyboard - K75491UK |
52604AC | |||
|
KB675 TKL Ergonomic Rechargeable Wireless Keyboard - UK. Manufactured using 65% post-consumer recycled content (PCR). Includes 128-bit AES government grade encryption via Bluetooth and 2.4GHz RF USB-A; support for up to three devices simultaneously; produ |
K75491UK | |||
|
KENSINGTON KB675 TKL View on Xvantage |
CK93741 | |||
|
K75491UK Pro Fit Ergo KB675 EQ TKL Rechargeable Keyboard |
35013J | |||
|
K75491UK Pro Fit Ergo KB675 EQ TKL Rechargeable Keyboard |
35013J | |||
|
Pro Fit Ergo KB675 EQ - Keyboard - rechargeable - TKL - wireless - 2.4 GHz, Bluetooth - QWERTY - UK - black - retail - FSC cardboard View on InTouch |
10520928 | |||
|
ON PRO FIT ERGO WLS KBRD BLK |
AC64357 | |||
|
K: KB675 TKL ERGO KEYBOARD - UK View on Webshop |
K75491UK | |||
|
K: KB675 TKL ERGO KEYBOARD - UK |
K75491UK | |||
|
K675 EQ KL Ergo Keyord - |
K75491UK | |||
| Ingram Micro CS |
KENSINGTON KB675 TKL |
CK93741 | |||
|
KB675 EQ TKL ERGO KEYBOARD - UK |
K75491UK | |||
|
KB675 TKL |
STD10226367 | |||
|
ON PRO FIT ERGO WLS KBRD BLK |
AC64357 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £62.97 | ||
| Amazon | New | £59.64 | ||
| Amazon | New | £55.98 | ||
| Amazon | New | £82.99 | ||
| Amazon | New | £63.15 | ||
| Amazon | New | £63.01 | ||
| Amazon | New | £49.99 | ||
| Amazon | New | £113.43 | ||
| Amazon | New | £63.55 | ||
| Amazon | New | £56.73 | ||
| Amazon | New | £63.14 | ||
| Amazon | New | £61.85 | ||
| Amazon | New | £61.51 | ||
| Amazon | New | £56.22 | ||
| Amazon | New | £63.86 |
Reasons To Buy
Ergonomic Design
The thoughtfully designed compact curved key layout, built-in wrist pad and front keyboard legs support optimal hand and wrist positioning for all-day ergonomic comfort and productivity.
Sustainability Attributes
Certified recycled content that conforms to SCS Recycled Content Standard V8-0 for a minimum 45% post-consumer recycled content of the total plastic components. Excludes PCB assembly, rechargeable battery, 2.4GHz dongle and charging cable.
Multiple Connectivity Options
Supports up to three devices - two via Bluetooth® connections, one via the 2.4GHz USB-A receiver with 128-bit AES government-grade encryption security. Windows and macOS compatible.
Swift Pair Technology
Enhanced Bluetooth® connection technology designed to reduce pairing hassles and simplify connections for Windows devices.
Productivity Enhancing Keys and Lights
Video conferencing keys support efficient meeting transitions. Vibrant RGB indicators allow you to easily monitor your connection status, caps lock and battery life.
Long-Lasting Power
The built-in 500mAh rechargeable battery includes a convenient USB-C® charging port and cable for uninterrupted productivity.
Customisable Keys
Customise your experience by programming keys, creating macros, adjusting key mappings, managing profiles and more with the optional Kensington Konnect™ software. *Windows ARM-based computers are currently not supported. Please check back for future updates on compatibility.
3-Year Limited Warranty
Rest assured knowing you’re covered by Kensington with professional support and a 3-year limited warranty.

SmartFit™ - Comfort made easy
This product is designed to comfortably fit users with small to average-sized hands.
Description
The sculpted ergonomic design and curved key layout promotes proper hand and wrist posture, accommodating the natural contour of your hands to provide a more comfortable and productive typing experience. Performance-enhancing features include multiple connectivity options, government-grade encryption security, universal compatibility, and a long-lasting rechargeable battery.
The outer casing and keycaps of KB675 are composed of a minimum of 45% post-consumer recycled content*. Complementing a modern workspace, KB675 is an ideal choice for professionals seeking to elevate their typing experience with style, comfort, and performance. *Excludes PCB assembly, rechargeable battery, 2.4GHz dongle and charging cable.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Security algorithms | AES |
| Keyboard form factor | Tenkeyless (80 - 87%) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | Bluetooth |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Connectivity technology | Wireless |
| Special features | EQ |
| Master (outer) case net weight | 2.9 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |
| Power | |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Packaging data | |
| Package weight | 774 g |
| Package width | 260 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package depth | 400 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Special features | EQ |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 183 mm |
| Master (outer) case length | 415 mm |
| Master (outer) case height | 285 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.5 kg |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 2.9 kg |
| Minimum order quantity | 1 pc(s) |