Kensington Orbit Optical Trackball
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: 64327EU
- EAN: 5028252216807 5060150782282 95 ...0782282 95028253216809 70085896643271 5028253216806 5051964074021 0758399157637 0097855020536 0012304990628 5052461733237more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
- Orbit Optical - Navigate with greater comfort and precision while saving valuable desktop space with the Kensington Orbit Optical Trackball. Its optical technology delivers precise cursor control with the touch of a finger while the two-button design pr |
64327EU | |||
|
ORBIT TRACKBALL OPTICAL MOUSE View on Xvantage |
6012287 | |||
|
64327EU Orbit Optical Trackball |
31719J | |||
|
64327EU Orbit Optical Trackball |
31719J | |||
|
Orbit Optical Trackball - Trackball - optical - 2 button(s) - wired - PS/2, USB - black, metallic silver View on InTouch |
1256277 | |||
|
ON ORBIT OPTICAL TRACKBALL |
AC21680 | |||
|
ORBIT OPTICAL View on Webshop |
64327EU | |||
|
ORBIT OPTICAL |
64327EU | |||
|
Exper Mouse rckll Opicl |
64327EU | |||
|
Orbit Optical Trackball - s |
292900 | |||
| Ingram Micro CS |
ORBIT TRACKBALL OPTICAL MOUSE |
6012287 | |||
|
Orbit Elite Trackball New |
64327EU | |||
|
Orbit Optical Trackball Mouse |
64327EU | |||
| Origin Storage UK |
Orbit Optical Trackball Mouse |
64327EU | |||
|
Orbit 64327EU Trackball - USB - Optical - Cable |
STD10072493 | |||
|
ON ORBIT OPTICAL TRACKBALL |
AC21680 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £51.50 | ||
| Amazon | New | £40.34 | ||
| Amazon | New | £40.34 | ||
| Amazon | New | £42.10 |
Related Products
Reasons To Buy

Optical Tracking Technology
Internal optics precisely track the movements of the grey 40mm ball, providing superior accuracy so you can quickly get your cursor where you want, improving productivity and efficiency
Compact Footprint
Uses far less desk space to use than a mouse so you can optimize the layout of your workstation


Ambidextrous Design
Works equally well for both right-handed and left-handed users to get the most out of their trackball
Plug & Play Installation
Quickly get clicking and scrolling with fast, simple installation through the reliable wired USB connection, plus it doesn’t need batteries


TrackballWorks™ Customization
Free downloadable software provides an even more personalized experience, giving you the ability to assign a wide variety of program functions to each of the 2 buttons, as well as adjusting cursor speeds
SmartFit™ - Comfort made easy
This product is designed to comfortably fit users with average to larger sized hands.
Description
Specifications
| Mouse | |
|---|---|
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 2 |
| Trackball diameter | 4 cm |
| Input device | |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 2 |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Ambidextrous |
| Technical details | |
| Product colour | Silver |
| Form factor | Ambidextrous |
| Programmable mouse buttons | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Special features | SmartFit™ |
| Trackball | Yes |
| Pallet net weight | 0 g |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Other features | |
| Trackball | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Compatible operating systems | Windows 11; Chrome OS 44 or above; XP; macOS Sierra 10.12; Windows 10; macOS 10.8; Vista; macOS 10.9; macOS 10.10 or above; macOS 10.13 or above; macOS X 10.11; Windows 7; Windows 8 |
| Special features | SmartFit™ |
| Logistics data | |
| Pallet net weight | 0 g |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |