Kensington CH1000 USB-C 4-Port Hub
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K39124EU
- EAN: 5028252591539 5028252591614
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
CH1000 4-Port USB Hub - K39124EU |
52345AC | |||
|
USB-C 4-Port Hub. 2 x USB 3.1 and 2 x USB Type-C. . |
K39124EU | |||
|
USB-C 4-PORT HUB View on Xvantage |
6016959 | |||
|
USB C 4-Port Hub |
32203J | |||
|
USB C 4-Port Hub |
32203J | |||
|
CH1000 - Hub - 2 x USB 3.1 + 2 x USB-C - desktop View on InTouch |
4787170 | |||
|
ON CH1000 USB-C 4 PORT HUB |
AC59153 | |||
|
USB-C 4-PORT HUB View on Webshop |
K39124EU | |||
|
US C 4-Por Hu |
K39124EU | |||
|
CH1000 - hub - 4 porte |
286654 | |||
| Ingram Micro CS |
USB-C 4-PORT HUB |
6016959 | |||
|
USB C 4-PORT HUB |
K39124EU | |||
|
CH1000 USB Hub - USB Type C - External - Black - 4 Total USB Port(s) - 4 USB 3.1 Port(s) |
STD10071346 | |||
|
ON CH1000 USB-C 4 PORT HUB |
AC59153 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £32.99 | ||
| Amazon | New | £53.04 | ||
| Amazon | New | £58.71 | ||
| Amazon | New | £62.65 | ||
| Amazon | New | £80.00 | ||
| Amazon | New | £69.81 | ||
| Amazon | New | £55.60 | ||
| Amazon | New | £58.81 | ||
| Amazon | New | £56.62 | ||
| Amazon | New | £51.44 | ||
| Amazon | New | £53.54 | ||
| Amazon | New | £59.96 | ||
| Amazon | New | £65.62 | ||
| Amazon | New | £52.94 | ||
| Amazon | New | £53.67 | ||
| Amazon | New | £55.52 | ||
| Amazon | New | £46.31 | ||
| Amazon | New | £69.92 | ||
| Amazon | New | £50.56 | ||
| Amazon | New | £32.99 |
Reasons To Buy

2 USB-A Ports
Expand your device’s productivity capabilities by plugging your traditional USB peripherals like a mouse, keyboard or flash drive into any of these ports
2 USB-C Ports
Provides ports to plug in USB-C accessories like a smartphone or tablet, allowing you to make the most of limited port availability on the host device


SuperSpeed Data Transfer
Using USB 3.1 Gen 1 technology, the hub supports transfer speeds up to 5 Gbps, which is 10 times faster than USB 2.0
Plug & Play Operation
Simply plug the expansion hub into your device and it’s automatically ready to go with no need for an additional power source or driver downloads


Compact Design
The small footprint makes it highly portable so you can easily pack it up with you when you’re on the go
Description
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| DC-in jack | No |
| Card reader integrated | No |
| USB ports quantity | 4 |
| Features | |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Card reader integrated | No |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | macOS 10.10 or above; Chrome OS 44 or above; Windows 8.1 or above |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Packaging data | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 121 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 100 mm |
| Master (outer) case length | 125 mm |
| Master (outer) case height | 95 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.08 kg |
| Products per master (outer) case | 5 pc(s) |
| Master (outer) case net weight | 1.05 kg |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 90 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Package height | 20 mm |
| Package weight | 121 g |
| Other features | |
| Compatible operating systems | macOS 10.10 or above; Chrome OS 44 or above; Windows 8.1 or above |