Kensington CA1100E USB-C to Ethernet Adapter
- Brand: Kensington
- Category:
- SKU: K33475WW
- EAN: 0085896334750 60085896334752 7 ...96334752 70085896334759 50085896334755more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
- CA1100E USB-C Ethernet Adapter. |
K33475WW | |||
|
CA1100E USB-C ETHERNET ADAPTER View on Xvantage |
6016729 | |||
|
Adapter CA1100E USB-C Ethernet |
32223J | |||
|
Adapter CA1100E USB-C Ethernet |
32223J | |||
|
CA1100E USB-C to Ethernet Adapter - Network adapter - USB-C 3.1 - Gigabit Ethernet x 1 View on InTouch |
4588783 | |||
|
CA1100E USB-C ETHERNET ADAPTER View on Webshop |
K33475WW | |||
|
CA1100E USB-C ETHERNET ADAPTER |
K33475WW | |||
|
C1100E US-C Eherne dper |
K33475WW | |||
|
CA1100E USB-C to Ethernet A |
327941 | |||
| Ingram Micro CS |
CA1100E USB-C ETHERNET ADAPTER |
6016729 | |||
|
ADAPTER CA1100E USB-C ETHERNET |
K33475WW | |||
|
CA1100E Gigabit Ethernet Card for Notebook - USB Type C - 1 Port(s) - 1 |
STD10031063 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £43.67 | ||
| Amazon | New | £38.03 | ||
| Amazon | New | £41.27 | ||
| Amazon | New | £41.92 | ||
| Amazon | New | £38.57 | ||
| Amazon | New | £36.83 | ||
| Amazon | New | £53.44 | ||
| Amazon | New | £47.77 | ||
| Amazon | New | £43.78 | ||
| Amazon | New | £44.03 | ||
| Amazon | New | £42.85 | ||
| Amazon | New | £36.83 | ||
| Amazon | New | £51.82 | ||
| Amazon | New | £44.09 | ||
| Amazon | New | £39.47 | ||
| Amazon | New | £43.61 | ||
| Amazon | New | £42.51 |
Related Products
Reasons To Buy

Wired network connection
Supporting laptops without Ethernet ports, the Kensington CA1100E USB-C to Gigabit Ethernet Adapter provides a direct and secure connection to your internet or LAN. Connecting the USB-C (male) connector to your device’s USB-C or Thunderbolt 3 port, and the Ethernet cable to the RJ45 (female) port, will provide a secure hard-wired connection.
Gigabit transfer speeds
Increase your productivity and peace of mind with 10/100/1000 BASE-T performance. Securely transfer and download even the largest of files with the confidence that only a wired connection can provide.


Plug and Play Design
Simply plug the adapter into the USB-C port on your laptop and connect to your network. Compatible with Windows 8.1 or above, macOS 10.10 or above and Chrome OS 44 or above. Adapter is also USB-powered to eliminate the need for an external power source.
USB-C and Thunderbolt compatible
A savvy adapter to accommodate the latest technology. Supports the latest laptops built without Ethernet ports while also accommodating evolving computer environments that have either USB-C and/or Thunderbolt 3 computers.


Compact and lightweight
Easy to carry between locations, it is an ideal travel accessory for on-the-go professionals needing quick and secure hardwired*connections.
Description
CA1100E USB-C to Gigabit Ethernet Adapter provides a stable wired connection to the internet or intranet with a simple plug
and play connection. The perfect accessory for the latest laptops without Ethernet ports, the Kensington CA1100E USB-C to
Gigabit Ethernet Adapter allows you to securely transfer and download even the largest of files with the confidence that only a wired connection can provide.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wired |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Products per pallet (UK) | 50 pc(s) |
| Network | |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Component for | PC/Laptop |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 20 g |
| Logistics data | |
| Products per pallet (UK) | 50 pc(s) |