Juice JUI-PBANK-MAX-20000MA-ECO-BLK 20000 mAh Black
- Brand: Juice
- Category:
- SKU: JUIPBNKMAX20000MECOB
- EAN: 5060771194815
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
ECO MAX POWER BANK View on Xvantage |
CG71274 | |||
| Ingram Micro CS |
ECO MAX POWER BANK |
CG71274 |
Description
Plus now being made from 100% recycled plastics means its kinder for the planet.
The Juice Max has been labelled “the best power bank Which? have reviewed”. With a whopping 20W output from its USB-C Port and a further 18W from its USB-A ports, it charges an average smartphone from 0-50% battery in only 50 minutes and holds seven complete charges. With LED indicators to check remaining energy levels – you should never get caught out.
Oh, and if you're feeling generous the Juice Max Power Bank allows you to charge three devices at once. So, if you have a friend (or two) in need you can always give them a quick power boost whilst you all charge up.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Charger compatibility | Universal |
| Product colour | Black |
| Housing material | Plastic |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE |
| Wireless charging | No |
| Performance | |
| Fast charging | No |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | No |
| Built-in radio | No |
| Ports & interfaces | |
| USB Type-A output ports | 2 |
| Input interface | Micro-USB + USB Type-C |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| Port 2 output current | 3 A |
| Port 1 output current | 3 A |
| Total output power | 20 W |
| Port 3 output current | 3 A |
| Input voltage | 5 V |
| Output voltage | 5 V |
| Input current | 2 A |
| Output current | 3 A |
| Fast charging | No |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Wireless charging | No |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Compliance certificates | CE |
| Weight & dimensions | |
| Width | 140 mm |
| Depth | 68 mm |
| Height | 26.5 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Package type | Hanging box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ergonomics | |
| On/off switch | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Radio | |
| Built-in radio | No |
| Technical details | |
| Shape | Rectangle |
| Package type | Hanging box |
| Sustainability compliance | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Compliance certificates | CE |
| Logistics data | |
| Warranty period | 1 year(s) |