Jabra Engage 75 SE - Mono, EMEA Low Power
- Brand: Jabra
- Category:
- SKU: 9656-583-111-1
- EAN: 5706991030983
Offer details
Reasons To Buy
Industry-leading wireless performance.
Provides superior wireless connectivity to a range of 150 metres, enabling 3x more users in the same office space – with no loss in connection quality. Work away from the desk and still maintain a connection that won’t let you, or your customers, down.
Crystal-clear calls.
Advanced noise-cancelling microphone and enhanced speakers deliver crystal-clear calls even in noisy offices.
Fewer interruptions.
The busylight acts as a do not disturb sign for colleagues.
Connect to up to five devices simultaneously.
You can connect to a deskphone, softphone, analogue phone and 2 Bluetooth devices.
Choice of wearing options to suit every workstyle.
Soft ear cushions and additional padding on the headband provide all-day comfort and a secure fit.
Premium usability and build.
Easily answer and end calls, mute and adjust volume using the intuitive controls on the headset.
Description
Engineered to be the world’s most powerful professional wireless headsets.
Industry-leading wireless performance.
Provides superior wireless connectivity to a range of 150 meters/490 feet, enabling 3x more users in the same office space – with no loss in connection quality. Work away from the desk and still maintain a connection that won’t let you, or your customers, down.
Use as a corded headset
Enjoy the best of both worlds, with the option to work wirelessly or corded. Use a regular USB-C cable or choose a recommended Jabra USB cable accessory to work corded.*
* When used as a corded device, the headset does not support headset call controls or busylight functionality.
Enhance customer experience.
Crystal-clear calls.
Advanced noise-cancelling microphone and enhanced speakers deliver crystal-clear calls even in noisy offices.
Constant sound levels throughout the day.
Keep the sound level at a comfortable and consistent level throughout the day. Simply set the volume on your headset to your preferred level, and every call will be initiated at the desired sound level for all day comfort
Takes security in wireless calls to the next level.
Patented pairing. 256-bit AES encryption. 128-bit authentification. DECT Security Level C.
Increase productivity.
Less interruptions.
The busylight acts as a do-not-disturb sign for colleagues.
All day battery life.
Up to 13 hours' talk time - and when you do need to charge, the fast charge feature powers the headset to 40% in just 30 mins.
All day battery life.
Up to 13 hours' talk time - and when you do need to charge, the fast charge feature powers the headset to 40% in just 30 mins.
Increase availability for calls.
Connect to up to five devices at once.
You can connect to desk phone, softphone, analog phone, and 2 Bluetooth devices.
Modern base, small footprint.
Intuitive touchscreen base for ease of use, showing connected devices, battery life and call controls.
Seamless call experience.
Premium usability and build.
Easily answer and end calls, mute and adjust volume using the intuitive controls on the headset.
Jabra Software
Rich call analytics
The Jabra Engage wireless headsets leverage Jabra software* to enable IT managers to drive customer satisfaction with data driven decisions.
* Jabra Xpress and Jabra SDK
Use Jabra SDK for:
Background noise levels
Audio exposure
Speech analytics
Busylight customization
Headset interaction logging
Hearing Protection
Jabra Engage Wireless features high levels of hearing protection which is key for heavy users. This includes PeakStop™ which eliminates potentially harmful sudden sound spikes; Intelligent Acoustic Shock protection which removes potentially harmful sounds; and IntelliTone™ 2.0 which maintains average sound levels below predefined thresholds through the day. For more information on these and more innovations to safeguard intensive headset use, download our Hearing Protection white paper.
Engineered to deliver more power for your conversations.
40 engineers spent more than 115,000 hours in Research and Development to create the world's most powerful professional wireless headset, registering 4 unique patents to Jabra in the process.
Jabra+
Make device management simple
View, manage, control and update all your devices in one place, with Jabra+. Our comprehensive device management platform makes it easy for you to ensure your teams can get down to business with minimal device downtime or disruption, wherever they are.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Auto power off | No |
| FM radio | No |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Volume control | Button |
| Certification | Zoom;Works with all leading UC platforms;Google Meet;Amazon Chime;Works With Chromebook;Microsoft Open Office certification |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Suitable for use in country/location | Africa, Europe, Middle East |
| Wireless charging | No |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| On/off switch | No |
| LED indicators | Bluetooth, Call, Battery level, Mute |
| Heart rate monitor | No |
| Works with Amazon Alexa | No |
| Motion sensor | No |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop, Jabra Safetone 2.0 |
| Phonebook access profile (PBAP) | No |
| Over the Air Updates (OTA) | No |
| Number of paired devices remembered | 2 |
| HD voice | No |
| Daisy chain | No |
| Auto-connect | No |
| Steel hinges | No |
| In-ear pressure relief | No |
| Refurbished | No |
| Bone conduction sensor | No |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Speakerphone | No |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra SDK;Jabra Xpress |
| Easy pairing | No |
| Charging case | No |
| Multipoint connectivity | Yes |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Monaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | Zoom;Works with all leading UC platforms;Google Meet;Amazon Chime;Works With Chromebook;Microsoft Open Office certification |
| Control type | Buttons |
| On/off switch | No |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connector | USB Type-C |
| DECT connectable | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless range | 150 m |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Frequency response (music mode) | 40 - 16000 Hz |
| Headphones | |
| Ear coupling | Supraaural |
| Headphone frequency | 40 - 16000 Hz |
| Driver unit | 2.8 cm |
| Heart rate monitor | No |
| Noise reduction | No |
| HearThrough | No |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Microphone frequency | 100 - 10000 Hz |
| Microphone mute | No |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Number of microphones | 2 |
| MEMS (Micro-Electro-Mechanical System) microphone | Yes |
| Base station | |
| Base station colour | Black |
| Base station | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Talk time | 13 h |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Standby time | 52 h |
| Fast charging | No |
| Battery operated | Yes |
| Wireless charging | No |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Indication | |
| LED indicators | Bluetooth, Call, Battery level, Mute |
| Music player | |
| FM radio | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 64 g |
| Packaging data | |
| Package width | 190 mm |
| Package height | 93 mm |
| Package depth | 147 mm |
| Receiver included | No |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | No |
| Cables included | Phone, USB Type-A to USB Type-C |
| Packaging content | Headset;Phone adapter cable;User documents;Headset base unit;Headband cushion;Power supply;USB-C to USB-A cable |
| Packaging content | |
| Suitable for use in country/location | Africa, Europe, Middle East |
| Packaging content | Headset;Phone adapter cable;User documents;Headset base unit;Headband cushion;Power supply;USB-C to USB-A cable |
| Receiver included | No |
| Quantity | 1 |
| Carrying case | No |
| Cables included | Phone, USB Type-A to USB Type-C |
| Base station | Yes |
| Base station colour | Black |
| AC adapter included | Yes |
| Charging case | No |
| Charging stand | No |
| Certificates | |
| Certification | Zoom;Works with all leading UC platforms;Google Meet;Amazon Chime;Works With Chromebook;Microsoft Open Office certification |
| Power | |
| USB Type-C charging port | No |
| Supplier features | |
| Charging time | 90 min |
| Other features | |
| Receiver included | No |
| Auto power off | No |
| DECT connectable | Yes |
| Speakerphone | No |
| Volume control | Button |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Digital Signal Processing (DSP) | No |
| Call management | Remote Call Control (RCC) |
| Applications supported | Jabra Direct;Jabra SDK;Jabra Xpress |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Base station | Yes |
| Base station colour | Black |
| Suitable for use in country/location | Africa, Europe, Middle East |
| Voice guidance | No |
| Virtual surround | No |
| Power consumption (typical) | 4.875 W |
| Packaging content | Headset;Phone adapter cable;User documents;Headset base unit;Headband cushion;Power supply;USB-C to USB-A cable |
| Operating temperature (T-T) | 14 - 131 °F |
| On/off switch | No |
| Heart rate monitor | No |
| Charging time | 90 min |
| Protective pouch | No |
| Automatic volume adjustment | No |
| Voice control | No |