Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £232.56 |
Description
Cartridges are available in three lengths and in either re-writeable or Write Once, Read Many (WORM) formats. The short length 3592 JJ/JR cartridges provide rapid access to data and the standard length 3592 JA/JW cartridges provide high capacity. The 3592 Extended Data JB and Extended WORM JX 700GB high capacity cartridges support TS1120 tape drives only.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Media type | Tape Cartridge |
| Product type | Blank data tape |
| Compressed capacity | 2.1 TB |
| Tape durability | 300 pass(es) |
| Tape life | 30 year(s) |
| Technical details | |
| Compressed capacity | 2.1 TB |
| Tape durability | 300 pass(es) |
| Tape life | 30 year(s) |
| Total storage capacity | 700 GB |
| Weight & dimensions | |
| Tape length | 825 m |
| Dimensions (WxDxH) | 109 x 125 x 25.4 mm |
| Weight | 239 g |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Operating temperature (T-T) | 16 - 32 °C |
| Other features | |
| Dimensions (WxDxH) | 109 x 125 x 25.4 mm |
| Total storage capacity | 700 GB |