HPE 7.68TB SAS Read Intensive SFF BC Self-encrypting FIPS 140-2 PM7 SSD
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: P63879-B21
- EAN: 5715328229181 0190017669922
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Inernl Solid Se Drive |
P63879-B21 | |||
|
HPE 7.68TB SAS Read Intensive SFF BC Self-encrypting FIPS 140-2 PM7 SSD View on InTouch |
12271397 | |||
| Ingram Micro CS |
7.68T SAS RI SFF BC FIPS PM7 |
CO10277 |
Related Products
Reasons To Buy
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
Achieve high IOPS and lower latency to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection and surprise power loss protection.
Enable up to 24 Gb Max performance when combined with appropriate backplanes.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
Description
What is new supporting point:
Offering 960 GB, 1.92 TB, 3.84 TB, 7.68 TB, and 15.36 TB storage capacities on selected models of HPE SAS SSDs.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 170276 IOPS |
| Security | |
| Security algorithms | FIPS 140-2 |
| Features | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Security algorithms | FIPS 140-2 |
| Random write (4KB) | 170276 IOPS |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | 2.5" |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 1 |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Power consumption (average) | 16 W |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Security algorithms | FIPS 140-2 |
| Random write (4KB) | 170276 IOPS |
| Hardware encryption | Yes |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Hardware encryption | Yes |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |