HPE 656362-B21 power supply unit 460 W
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: 656362-B21
- EAN: 0886111670888 5712505620694 50 ...5620694 5056066730035 7427448457457 0633131652864 7427446390343 0751443474506 4053162258839 8861116708882 4054842156186 4948382827128 0132017837246 5425657289298more
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £114.57 | ||
| Amazon | New | £104.72 | ||
| Amazon | New | £103.70 |
Description
High efficiency options rated for up to 94% (Platinum/Platinum Plus) and up to 96% (Titanium) power efficiency are available in the Common Slot form factor. Most options also support HPE Power Discovery Services via embedded power line communication (PLC) technology. This feature enables each server to communicate identification, location, and power-related data to the Intelligent Power Distribution Unit in the rack which can then be shared with HPE Insight Control to manage power usage and efficiency in the data center.
Specifications
| Design | |
|---|---|
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Power | |
| Total power | 460 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Efficiency | 94% |
| Performance | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |
| Purpose | Server |
| Compatible products | ProLiant DL360p Gen8, ProLiant DL380p Gen8, ProLiant ML350p Gen8 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 38.1 mm |
| Depth | 190.5 mm |
| Height | 86.3 mm |
| Weight | 1.13 kg |
| Packaging data | |
| Package depth | 139.7 mm |
| Package width | 393.7 mm |
| Package height | 184.4 mm |
| Package weight | 1.59 kg |
| Certificates | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Platinum |