HPE 615732-B21 network card Internal Ethernet 1000 Mbit/s
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: 615732-B21
- EAN: 0885631274378 7427450843842 07 ...0843842 0787322308808 5054533429277 5054484429272 4053162080614 5054629307076 5054565307079 5056066729817 7427447414413 8856312743782 4948382731579more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
HP Ethernet 1Gb 2P 332T Adptr View on InTouch |
2497608 | |||
|
HP ETHERNET 1GB 2P 332T ADPTR View on Webshop |
615732-B21 | |||
|
E 332T - network adapter - PCIe 2.0 - Gigabit Ethernet x 2 |
STD10105293 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £42.09 |
Related Products
Description
Single-chip, dual-port, 1Gb Ethernet adapter designed for performance and energy savings.
An aggregate, full duplex transfer rate of 4 Gbps per adapter improves response times and alleviates bottlenecks. Comprehensive stateless offloads optimize host efficiency and virtual machine density by offloading network processes from the host CPU. Virtualization support for VMware NetQueue and Microsoft VMQ helps meet the performance demands of consolidated virtual workloads. Support for MSI/MSI-X provides performance benefits for multi-core servers by load balancing interrupts between CPUs/cores. Support for Energy Efficient Ethernet (EEE) reduces operating expenses.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Interface | Ethernet |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Compliance industry standards | 1588, 802.1as |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55.9 mm |
| Depth | 111.8 mm |
| Weight | 453.6 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Compliance industry standards | 1588, 802.1as |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |