Offer details
Related Products
- Network Transceiver Modules
- Power Cables
- Uninterruptible Power Supplies (UPSs)
- Network Switch Modules
- Warranty & Support Extensions
- Network Switches
- Power Distribution Units (PDUs)
- Rack Accessories
- Software Licenses/Upgrades
- Installation Services
- KVM Cables
- Mounting Kits
- Interface Cards/Adapters
- Power Supply Units
- Computer Cooling Systems
- Slot Expanders
- KVM Switches
- Keyboards
- Bridges & Repeaters
Description
- Simple to Manage, Easy to Control. The HP BladeSystem c3000 Enclosure goes beyond just Servers, by integrating server, storage(NAS or iSCSI), networking and power management into a single solution that can be deployed anywhere. With Onboard Administrator enclosure management, iLO Server management and HP Insight Control you manage your servers and enclosures locally and remotely and take complete control regardless of the state of the server Operating System. Easy setup and management using tools you're used to, such as a local DVD drive for SmartStart software deployment, and a local KVM interface for local rack-based KVM integration.
- Change Ready IT That Can Grow and Flex with your needs.
- Reduce Up-front Capital and Ongoing Management Costs.
- Other.
Specifications
| Technical details | |
|---|---|
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Product colour | Black |
| Type | Server |
| Material | |
| Material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Weight (imperial) | 300 lb |
| Width | 485 mm |
| Depth | 838 mm |
| Height | 264 mm |
| Weight | 136 kg |
| Design | |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| Type | Server |
| Power supply | |
| Power supply included | Yes |
| Power supply | 1200 W |
| Ports & interfaces | |
| Audio input | No |
| Audio output | No |
| Storage | |
| Supported HDD sizes | 3.5" |
| Power | |
| Power availability | 1200 W |
| Other features | |
| Size (imperial) | 26.4 cm (10.4") |
| Dimensions (WxDxH) | 265 x 485 x 835 mm |
| Weight (imperial) | 300 lb |
| Power availability | 1200 W |