HPE 507127-B21 internal hard drive 300 GB 10000 RPM 2.5"
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: 507127-B21
- EAN: 0884420431947 4948382611710 08 ...2611710 0804067312119 0102646227541 0783956805720 0151903083253 0778889405031 4053162254497 0102646107188 0763615759762 0809394596836 7427455646653 0151903083260 5704327671985 7427446090014 0639767843911 5054533576650 0734911161719 0635111186321 0102646311066 5052916490821 0081159434816 5054484576655 5054629415948 0696720638137more
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £72.99 | ||
| Amazon | New | £72.99 |
Description
Performance and Reliability for Multiple Application Environments.
High availability for Business Critical applications. Robust SAS interface (dual port, full duplex). Ideal for transaction processing, database applications, analytics, high performance computing and business applications. New universal hot plug carriers exclusively for HP ProLiant Gen8 servers. Maintaining existing universal hot plug carriers to support HP ProLiant G7 and earlier servers and server storage.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 4.7 Gbit/s |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Features | |
| Hot-swap | Yes |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 300 GB |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Hot-swap | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 177.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 117 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Data transfer rate | 4.7 Gbit/s |