Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £467.54 |
Related Products
Description
- Reliability for non-mission critical entry server environments, appropriate for <40% workload
- Entry SATA drives offer customers the lowest acquisition cost, features include the following:
- Increased reliability of approximately two times Entry drive reliability based on <40% workload
- Midline SATA offers customers the lowest $/GB drives and increased features over Entry SATA
- With the attractive low acquisition cost and high capacity points of SATA drives it is important to understand the appropriate applications where SATA drives should be used. Proper usage (IE <40% workload) of these drives will lessen the probability of drive failure.
- SATA Applications
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 3 Gbit/s |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Interface | Serial ATA II |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 4 TB |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA II |
| Weight & dimensions | |
| Width | 26.4 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 184.2 mm |
| Depth | 110.7 mm |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA II |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Data transfer rate | 3 Gbit/s |