HPE 488074-B22 network card Internal Ethernet 4000 Mbit/s
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: 488074-B22
- EAN: 0884962369043
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | Used | £400.00 |
Related Products
Description
- Performance.
QLogic QMH4062 1GbE iSCSI Adapter for c-Class BladeSystem enhances server performance and improves network communication efficiency. Increases flexibility and simplifies your IT infrastructure. Quickly responds to changing business needs through dynamic resource scaling and virtual presence and control.
- Flexibility and simplification.
- Delivers scalable connectivity.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Interface | Ethernet |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Full duplex | Yes |
| Maximum data transfer rate | 4000 Mbit/s |
| Network | |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3x |
| Full duplex | Yes |
| Maximum data transfer rate | 4000 Mbit/s |
| Flow control support | Yes |
| Technical details | |
| Weight (imperial) | 0.454 kg (1 lbs) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Power | |
| Power supply | 12 W |
| Design | |
| Certification | FCC Class A, FCC (CFR 47 part 15), ICES-003, CSA60950, VCCI, EMC, ACA, AS/NZS354 /EN55022:1998, EN55024:1998, CE, EN55022:1998 (CISPR 22), EN55024:1998, IEC60950:1999 (EN60950:2000) |
| Internal | Yes |
| Safety | UL, EN 60590 |
| System requirements | |
| Compatible operating systems | Windows 2003/2008 (32-bit, 64-bit) Red Hat Enterprise Linux SUSE Linux Enterprise Server VMware ESX Server 4.0 ESXi 4.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 450 g |
| Certificates | |
| Certification | FCC Class A, FCC (CFR 47 part 15), ICES-003, CSA60950, VCCI, EMC, ACA, AS/NZS354 /EN55022:1998, EN55024:1998, CE, EN55022:1998 (CISPR 22), EN55024:1998, IEC60950:1999 (EN60950:2000) |
| Safety | UL, EN 60590 |
| Other features | |
| Compatible operating systems | Windows 2003/2008 (32-bit, 64-bit) Red Hat Enterprise Linux SUSE Linux Enterprise Server VMware ESX Server 4.0 ESXi 4.0 |
| Data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Power supply | 12 W |
| Ports quantity | 2 |
| Networking features | Gigabit Ethernet |
| Flow control support | Yes |
| Weight (imperial) | 0.454 kg (1 lbs) |
| Supported protocols | iSCSI TCP/IP CHAP iSNS |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 57.1 x 193.8 x 247.7 mm (2.25 x 7.63 x 9.75") |