Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £1,048.00 |
Related Products
Description
- 4Gb bandwidth with industry leading 150,000 IOPS per port performance. Low power requirements and heat dissipation. Customers can standardize on common drivers for 4Gb and 2Gb adapters used across multiple server platforms. Multiple OS support with Windows and Linux drivers as well as HP-UX and OpenVMS supported by HP.
- High Availability.
- Investment Protection.
- Multiple OS Support.
Specifications
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| I/O ports | 2 x Fibre Channel |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Supported data transfer rates | 1/2/4 Gbps |
| Data transfer rate | 4 Gbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4000 Mbit/s |
| Network | |
| Supported data transfer rates | 1/2/4 Gbps |
| Data transfer rate | 4 Gbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4000 Mbit/s |
| Power | |
| Power supply | 8 W |
| Design | |
| Internal | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3050 m |
| Non-operating altitude | 0 - 9144 m |
| Weight & dimensions | |
| Width | 100.8 mm |
| Height | 113.3 mm |
| Weight | 454 g |
| Technical details | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Supported data transfer rates | 1/2/4 Gbps |
| Data transfer rate | 4 Gbit/s |
| Power supply | 8 W |
| I/O ports | 2 x Fibre Channel |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |