HPE 3.84TB SAS Read Intensive SFF BC Self-encrypting FIPS 140-3 PM7 SSD
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: P83347-B21
- EAN: 0190017803807
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
HPE 3.84TB SAS Read Intensive SFF BC Self-encrypting FIPS 140-3 PM7 SSD View on InTouch |
12238603 |
Related Products
Reasons To Buy
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
Achieve high IOPS and lower latency to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection and surprise power loss protection.
Enable up to 24 Gb Max performance when combined with appropriate backplanes.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
Description
What is new supporting point:
Offering 960 GB, 1.92 TB, 3.84 TB, 7.68 TB, and 15.36 TB storage capacities on selected models of HPE SAS SSDs.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 159779 IOPS |
| Features | |
| Interface | SAS |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Random write (4KB) | 159779 IOPS |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 1 |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Power consumption (average) | 18 W |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Random write (4KB) | 159779 IOPS |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Weight & dimensions | |
| Width | 187 mm |
| Weight | 560 g |
| Height | 137 mm |
| Depth | 279 mm |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Weight (imperial) | 0.56 kg (1.24 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.56 kg (1.24 lbs) |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |