HPE 3.84TB NVMe Gen4 Mainstream Performance Very Read Optimized E3S EC1 EDSFF P5430 SSD
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: P63930-B21
- EAN: 5715328231481
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Inernl Solid Se Drive |
P63930-B21 | |||
|
HPE 3.84TB NVME VRO E3S EC1 P5430 SS View on Webshop |
P63930-B21 | |||
|
FACTORY INTEGRATED View on Webshop |
P63930-B21#0D1 |
Related Products
Reasons To Buy
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE NVMe Mainstream Performance Very Read Optimized (VRO) Enterprise and Datacenter Standard Form Factor (EDSFF) E3.S Solid State Drives (SSDs) are ideal for data-intensive workloads, cloud compute, AI, content-delivery networks, or object-based storage.
Achieve higher IOPS and lower latency to enhance the performance of your enterprise servers while maintaining data accuracy with full data-path error detection.
Improved Thermals, Power, and Scalability
HPE NVMe Mainstream Performance Very Read Optimized EDSFF E3.S SSDs ship with a 1U server that can fit 20 E3.S or 10 E3.S 2T drives.
For larger deployments, a 2U server can fit 36 E3.S or 18 E3.S 2T drives for accelerated workload performance.
Description
What is new supporting point:
Offers Next Gen QLC 3D NAND technology.
Available in scalable sizes: 3.84 TB, 7.68 TB, 15.36 TB, and 30.72 TB storage capacities.
Offering Next Gen QLC 3D NAND technology.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 59452 IOPS |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Random write (4KB) | 59452 IOPS |
| SSD form factor | E3.S |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 0.55 |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Power consumption (average) | 10.5 W |
| Performance | |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 3.84 TB |
| Random write (4KB) | 59452 IOPS |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | E3.S |
| Weight & dimensions | |
| Width | 200 mm |
| Weight | 540 g |
| Height | 116 mm |
| Depth | 254 mm |
| Technical details | |
| Weight (imperial) | 0.538 kg (1.19 lbs) |
| SSD form factor | E3.S |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.538 kg (1.19 lbs) |
| Compatible products | HPE Compute Mainstream Platforms, see QuickSpecs for more information |