HPE 2TB 6G SAS LFF internal hard drive 2.05 TB 7200 RPM 3.5"
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: 652757-B21
- EAN: 0886111588275 5056066730011 50 ...6730011 5052883997248 4948382820297 5054565290692 1320010323548 8861115882750 5054629290699 0846830066522 0151902995656 4054842155745 0803982730152 0191120106755 0639767843638 0132017829234 4053162258679 0807320198079 5054533408050 0849064050473more
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 11769 hours ago | £259.03 | |
| Amazon | New | £168.99 |
Related Products
Description
Performance and Reliability for Multiple Application Environments.
High reliability for Mission Critical applications. High availability for Business Critical applications. Robust SAS interface (dual port, full duplex). Ideal for transaction processing, database applications, analytics, high performance computing and business applications. New universal hot plug carriers exclusively for HP ProLiant Gen8 servers. Maintaining existing universal hot plug carriers to support HP ProLiant G7 and earlier servers and server storage.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| Full stroke seek time | 18.2 ms |
| Track to track seek time | 0.7 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2.05 TB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 18.2 ms |
| Track to track seek time | 0.7 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| SMART technology | Yes |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 2.05 TB |
| Average seek time | 8.5 ms |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Hot-Plug support | 0 |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 105.8 mm |
| Weight | 725 g |
| Height | 26.8 mm |
| Depth | 170 mm |
| Storage | |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Product colour | Black |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Hot-Plug support | 0 |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Internal | Yes |