HPE 16GB (1x16GB) Dual Rank x4 PC3L-12800R (DDR3-1600) Registered CAS-11 Low Voltage Memory Kit memory module 240-pin DIMM ECC
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: 713985-B21
- EAN: 0887111887030 8871118870302 71 ...8870302 7106225110661 0783956807298 5053866645422 0787322215991 5054629344538 4948382992284 5052916731344 5054533481121 0849064041402more
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | Used | £37.99 | ||
| Amazon | Used | £37.99 |
Related Products
Description
Specifications
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Memory ranking | 2 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 95 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |