HPE 146GB 6G SAS SFF internal hard drive 15000 RPM 32 MB 2.5"
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: 652605-B21
- EAN: 4948382820075 0611101337386 06 ...1337386 0639767843577 8861115855716 0804067421026 5711045338564 0808113033867 5054484407980 4053162258594 5052883997200 0151903006092 0696720619181 5054629290620more
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £229.99 | ||
| Amazon | New | £224.90 | ||
| Amazon | New | £237.01 |
Related Products
Description
Performance and Reliability for Multiple Application Environments.
High reliability for Mission Critical applications. High availability for Business Critical applications. Robust SAS interface (dual port, full duplex). Ideal for transaction processing, database applications, analytics, high performance computing and business applications. New universal hot plug carriers exclusively for HP ProLiant Gen8 servers. Maintaining existing universal hot plug carriers to support HP ProLiant G7 and earlier servers and server storage.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Full stroke seek time | 7 ms |
| Track to track seek time | 0.4 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| Full stroke seek time | 7 ms |
| Track to track seek time | 0.4 ms |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 15000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 146 GB |
| Storage drive buffer size | 32 MB |
| Average seek time | 3 ms |
| Power | |
| Operating voltage | 5 V |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Product colour | Black |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Internal | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 75.7 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 15.6 mm |
| Depth | 118.7 mm |
| Storage | |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Product colour | Black |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| FireWire 800 | No |
| FireWire 400 | No |
| Compatible memory cards | Not supported |
| Card reader integrated | No |
| Internal | Yes |