HPE 1.92TB SAS 12G Mixed Use SFF BC Value SAS Multi Vendor SSD
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: P40511-K21
- EAN: 5715063684863 0190017512020
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
SSD 1.92 2.5inch SS MU C |
P40511-K21 | |||
|
HPE 1.92TB SAS MU SFF BC VS MV SSD View on Webshop |
P40511-K21 | |||
|
HPE - SSD - 1.92 TB - hot-swap - 2.5" SFF - SAS 12Gb/s - Multi Vendor - for Apollo 4200 Gen10 Plus (2.5"), 4200 Gen10 Plus for HPE Ezmeral Tracking (2.5") |
P40511-K21 |
Related Products
Reasons To Buy
High Performance, Exceptional Reliability, and Efficiency for Faster Business Results
HPE SAS Mixed Use (MU) SSDs are ideal for big data analytics, cloud computing, high performance compute, database applications and virtualization.
Achieve higher IOPS and lower latency to enhance the performance of your data center.
Maintain data accuracy with full data-path error detection and surprise power loss protection.
Enable up to 24 Gb Max performance when combined with appropriate backplanes.
Choose from a broad portfolio of enhanced solutions in a wide variety of capacities.
Description
What is new supporting point:
Offering 800 GB, 1.6 TB, 3.2 TB, and 6.4 TB storage capacities on selected models of HPE SAS SSDs.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Memory type | TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 810 MB/s |
| Write speed | 635 MB/s |
| Random write (4KB) | 52000 IOPS |
| Random read (4KB) | 96000 IOPS |
| Write latency | 38 µs |
| Read latency | 140 µs |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Read speed | 810 MB/s |
| Write speed | 635 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 52000 IOPS |
| Random read (4KB) | 96000 IOPS |
| Write latency | 38 µs |
| Read latency | 140 µs |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 3 |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Power consumption (average) | 7.11 W |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Read speed | 810 MB/s |
| Write speed | 635 MB/s |
| Memory type | TLC |
| Random write (4KB) | 52000 IOPS |
| Random read (4KB) | 96000 IOPS |
| Write latency | 38 µs |
| Read latency | 140 µs |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Design | |
| Component for | Server |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.499 kg (1.1 lbs) |
| Compatible products | HPE Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |