Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £313.87 |
Related Products
Description
Performance and Reliability for Multiple Application Environments.
High reliability for Mission Critical applications. High availability for Business Critical applications. Robust SAS interface (dual port, full duplex). Ideal for transaction processing, database applications, analytics, high performance computing and business applications. New universal hot plug carriers exclusively for HP ProLiant Gen8 servers. Maintaining existing universal hot plug carriers to support HP ProLiant G7 and earlier servers and server storage.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Component for | Server/workstation |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| Interface | SAS |
| HDD speed | 10000 RPM |
| HDD size | 2.5" |
| HDD capacity | 1.2 TB |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 177.8 mm |
| Weight | 450 g |
| Height | 228.6 mm |
| Depth | 117.6 mm |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |