| Keyboard |
|---|
| Smart card reader | Yes |
| Country of origin | China |
| Purpose | PC/Server |
| Recommended usage | Office |
| Keyboard style | Straight |
| Hot keys | Yes |
| Wrist rest | No |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Certification | FCC 15, Europe 2004/108/EC, CE-Mark, UL, cUL,
TUV, TUV GS, VCCI, BSMI, C-Tick, KCC, EMV2000,
USB-IF, FIPS 201, ISO 9241-410, TUV GS |
| Device interface | USB |
| Ports & interfaces |
|---|
| Cable length | 1.8 m |
| Design |
|---|
| Country of origin | China |
| Built-in display | No |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Keyboard style | Straight |
| Wrist rest | No |
| Certification | FCC 15, Europe 2004/108/EC, CE-Mark, UL, cUL,
TUV, TUV GS, VCCI, BSMI, C-Tick, KCC, EMV2000,
USB-IF, FIPS 201, ISO 9241-410, TUV GS |
| Technical details |
|---|
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Internal | No |
| Windows keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Ergonomics |
|---|
| Built-in display | No |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Features |
|---|
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Power |
|---|
| Power source type | USB |
| Mouse |
|---|
| Mouse included | No |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Premium, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Pro, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Home Basic, Windows XP Home |
| Certificates |
|---|
| Certification | FCC 15, Europe 2004/108/EC, CE-Mark, UL, cUL,
TUV, TUV GS, VCCI, BSMI, C-Tick, KCC, EMV2000,
USB-IF, FIPS 201, ISO 9241-410, TUV GS |
| Weight & dimensions |
|---|
| Keyboard weight | 900 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 460 x 164 x 32 mm |
| Logistics data |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Other features |
|---|
| Internal | No |
| Connectivity technology | Wired |