Offer details
Trade Prices
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £32.39 | ||
| Amazon | New | £34.99 | ||
| Amazon | New | £27.77 | ||
| Amazon | New | £44.99 | ||
| Amazon | New | £39.20 | ||
| Amazon | New | £49.21 | ||
| Amazon | New | £26.98 |
Related Products
Reasons To Buy
Designed with sustainability in mind
Made with 95% recycled external fabric and finished with water-resistant coating, this laptop bag combines a lightweight and stylish design to encourage innovators and achievers to be their best selves wherever they go.
Designed around you
The shoulder strap is adjustable and padded so you can hustle without restraints as you wade through a busy workday.
Description
A stylish laptop bag designed with recycled fabric.
Specifications
| Colour | |
|---|---|
| Surface coloration | Monochromatic |
| Weight & dimensions | |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Package width | 450 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Width | 450 mm |
| Weight | 440 g |
| Package weight | 440 g |
| Height | 315 mm |
| Depth | 60 mm |
| Features | |
| Product main colour | Black |
| Colour name | Charcoal |
| Case type | Messenger case |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester, Polyethylene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fits most laptops 17.3 inch diagonally measured. |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| HP segment | Home |
| Brand compatibility | HP |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | 65% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Sustainability compliance | Yes |
| Design | |
| Colour name | Charcoal |
| Case type | Messenger case |
| Country of origin | China |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester, Polyethylene |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Compatibility | Fits most laptops 17.3 inch diagonally measured. |
| Maximum screen size | 43.9 cm (17.3") |
| Brand compatibility | HP |
| Technical details | |
| Protection features | Water resistant |
| Material | Polyester, Polyethylene |
| Compatibility | Fits most laptops 17.3 inch diagonally measured. |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Case type | Messenger case |
| Water-resistant | Yes |
| Box contents | Laptop bag |
| Sustainable technologies and materials | 65% post-consumer recycled plastic; LDPE bag contains 100% recycled plastic; Hanger tag is made from 100% recycled paper stock |
| Sustainability compliance | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Packaging data | |
| Package width | 450 mm |
| Package height | 315 mm |
| Package depth | 60 mm |
| Package weight | 440 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Water-resistant | Yes |
| UNSPSC-code | 53121706 |
| Country of origin | China |