Offer details
Trade Prices
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 153 hours ago | £270.56 | |
| Amazon | New | £269.31 | ||
| Amazon | New | £275.73 |
Related Products
Reasons To Buy
Freedom to roam
Being able to talk for a long time on a single charge means work gets done. And with the freedom to roam up to 590 ft/180 m means you can keep the calls going, even away from the desk [1].
Multi-device connectivity
Today’s enterprise and contact center professionals work on a range of devices. Savi 8200 Office Series headset systems have 3-way connectivity – computer, desk phone and mobile phone – for convenient conferencing on up to two devices at once.
Description
Hearing every word clearly on a call is not a nice-to-have, it is a must-have. With the Poly Savi 8200 Office series, you can tune out noise and nearby conversations with noise-canceling microphone plus close conversation limiting.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Country of origin | Mexico |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Box contents | Wireless headset; Office base; USB Type-A cable; USB Type-C️ cable; Telephone cable; AC power adapter; Charging cradle; Headband; Neckband; Kit with ear loops and earbuds |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1016 x 1219 x 1490 mm |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Colour name | Black |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 21 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 300 g |
| Packaging content | |
| Box contents | Wireless headset; Office base; USB Type-A cable; USB Type-C️ cable; Telephone cable; AC power adapter; Charging cradle; Headband; Neckband; Kit with ear loops and earbuds |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 357 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 72 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 12 pc(s) |
| Supplier features | |
| Country of origin | Mexico |
| Other features | |
| Country of origin | Mexico |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191638 |