HP Poly Savi 8220 UC Microsoft Teams Certified DECT 1920-1930 MHz USB-A Headset
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 77Y82AA#ABA
- EAN: 0197029609922 0197192599129 01 ...2599129 0197029609915 0197192599754 0017229171145more
- Sell Price:
- Contract No:
- Account price:
Poly Savi 8220 UC Microsoft Teams Certified DECT 1920-1930 MHz USB-A Headset
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Svi 8220 UC Microsof ems |
77Y82AA#ABA | Register free see stock | ||
Related Products
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
Category: Laptops
-
HP Pro Mini 260 G9 Intel® Core™ i5 i5-1335U 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC BlackCategory: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
HP Pro Mini 400 G9 Intel® Core™ i3 i3-13100T 8 GB DDR4-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC BlackCategory: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
HP Pro Tower 400 G9 PCI Intel® Core™ i5 i5-13500 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD Windows 11 Pro PC BlackCategory: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
HP Elite Mini 800 G9 Intel® Core™ i9 i9-14900 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Windows 11 Pro Mini PC BlackCategory: PCs/Workstations
-
HP Pro Mini 400 G9 Intel® Core™ i5 i5-14500T 8 GB DDR5-SDRAM 256 GB SSD Windows 11 Pro Mini PC BlackCategory: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
-
Category: All-in-One PCs/Workstations
Reasons To Buy
Wireless freedom
Stay productive while still enjoying the freedom to move around. Long-range interference-free wireless DECT™ technology makes sure your calls are clear, even up to 137 m/450 ft.[1] away from your desk.
Keep conversations clear
These light headsets tune out nearby noise and keep every conversation secure, private, and clear with close conversation limiting noise cancellation. Whether in the office or at home, the Savi 8200 UC Series keeps you sounding your best all day.
Description
Perfect calls, now portable
Hybrid workers, get ready for true wireless freedom. The portable, comfortable Poly Savi 8200 UC Series headset with close conversation limiting noise cancellation offers long-range DECT™ technology with USB plug-and-play convenience.
Hybrid workers, get ready for true wireless freedom. The portable, comfortable Poly Savi 8200 UC Series headset with close conversation limiting noise cancellation offers long-range DECT™ technology with USB plug-and-play convenience.
Specifications
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Country of origin | Mexico |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Colour name | Black |
| Technical details | |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Box contents | Charging stand; Wireless headset; USB charging cable; Travel case; USB Type-A DECT™ adapter; USB Type-A to USB Type-C adapter |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://kaas.hpcloud.hp.com/pdf-public/pdf_11069394_en-US-1.pdf |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1948 mm |
| Design | |
| Product type | Headset |
| Microphone type | Boom |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Control type | Buttons |
| Colour name | Black |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wireless |
| USB connectivity | Yes |
| DECT connectable | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Noise canceling type | Active |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Boom |
| Base station | |
| Base station colour | Black |
| Base station | Yes |
| Control unit | |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery type | Built-in battery |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Bundled software | Poly Lens |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | TCO |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 160 g |
| Width | 155 mm |
| Height | 67 mm |
| Depth | 166 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 185 mm |
| Package height | 115 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package weight | 723.1 g |
| Bundled software | Poly Lens |
| Packaging content | |
| Bundled software | Poly Lens |
| Base station | Yes |
| Base station colour | Black |
| Box contents | Charging stand; Wireless headset; USB charging cable; Travel case; USB Type-A DECT™ adapter; USB Type-A to USB Type-C adapter |
| Charging stand | Yes |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 330.6 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 80 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 10 pc(s) |
| Supplier features | |
| Country of origin | Mexico |
| Other features | |
| Country of origin | Mexico |
| DECT connectable | Yes |
| Compatibility | Compatible with PCs via DECT™, USB Type-A D400 adapter or USB Type-A/C adapter |
| Bundled software | Poly Lens |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS; Android™; iOS |
| Base station | Yes |
| Base station colour | Black |
| Other operating systems supported | Android, iOS |
| Colour name | Black |
| UNSPSC-code | 43191609 |