HP C6656AE/56 Printhead cartridge black, 520 pages ISO/IEC 24711 19ml for HP DeskJet Series 5550/OfficeJet 4200 Series/OfficeJet 5610/PhotoSmart 7660/PSC 1110
- Brand: HP
- Category:
- SKU: C6656AE
- EAN: 0884962780626 0725184712111 88 ...4712111 8849627806334 8849627806266 0808736184304 4250783521124 5051395530004 0193808142949 0193808143052 0808736184359 0193808142697 0193808142857 0193808143205 0808736184328 0193808143489 0193808142819 0193808143328 0193808143151 0193808142796 0193808143410 0193808143397 0193808143571 5052461775381 0193808142888 0193808143021 0193808143175 0193808143090 0193808143557 0193808143335 0193808143083 0193808143137 0193808142802 0193808143458 0193808142734 0193808143588 0193808142925 0193808143007 5055344664857 0193808143465 0193808143250 0193808143595 0193808142789 0193808142772 9858592676803 0193808143311 0193808143038 0193808143649 0193808142987 0884962834251 0193808142666 5054531104275 0193808143502 0193808143298 0193808143274 5051395220882 0193808143526 0193808142963 0884420195207 0193808143366 0193808143533 0193808143625 0193808143304 0193808143014 0193808142741 0193808142833 0193808143373 0193808143434 0193808142956 0725184712166 0193808143472 0829160799186 0193808142864 0193808142871 0193808143106 0193808142895 0193808143243 7251847121288 0808736184335 0193808142901 0193808142826 0725184712142 0884420195214 0193808143519 0193808143632 0193808143540 0193808142710 0193808142703 0725184712128 0193808143168 5055302138918 0193808143380 0808736184342 0725184712159 0193808143236 0193808143182 0193808143199 0193808143441 0193808143120 0193808143281 0193808143403 0193808142918 0829160799193 5054533061446 0193808142994 0193808143601 0193808143427 0193808142727 0193808142932 0193808143496 0193808143229 4053162279469 0193808142758 0193808142970 5051749582574 0193808143342 0193808143618 8849628342510 0193808143359 0193808142680 0193808143069 0193808142765 0193808143113 0193808143045 0889899376898 0193808142840 2001133242006 0193808143076 0193808143212 0193808143564 0193808143144 5051749582550 5052916443964 0808736184311 5052217551665 3022031990546 0725184712135 5051964085447 4053162279476 0193808142673 0193808143267 4250905207370more
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Ink lck No. 56 19ml |
C6656AE | |||
|
Ink lck, 9ml No. 56 High |
C6656AE#UUS | |||
|
56 lck Originl Ink |
C6656AE#ABE | |||
|
56 lck Originl Ink |
C6656AE#UUQ | |||
|
TIN HP # 56 C6656AE BLACK |
C6656AE | |||
|
56 Black Standard Capacity Ink Cartridge 19ml - C6656A |
HPC6656A | |||
|
HP 56 - sort - original - blækpatron |
255520 | |||
|
HP 56 - sort - original - blækpatron |
203543 | |||
|
INK CARTRIDGE NO 56 BLACK View on Xvantage |
94322RM | |||
| Ingram Micro CS |
INK CARTRIDGE NO 56 BLACK |
94322RM | |||
|
56 BLACK INKJET CARTRIDGE,EUR |
C6656AE | |||
|
56 BLACK INKJET CARTRIDGE,EUR |
C6656AE | |||
|
Toner 56 / C6656A Black |
C6656AE | |||
|
56 - black - original - ink cartridge |
STD10090781 | |||
|
56 - black - original - ink cartridge |
STD10121269 | |||
|
HP 56 - C6656AE - 1 x Black - Ink cartridge - For Deskjet 51XX, Officejet 42XX, 56XX, J5508, J5520, Photosmart 7550, psc 11XX, 12XX, 13XX View on InTouch |
1958341 | |||
|
Tinte HP 56 / C6656A Black |
5310149 | |||
|
56 BLACK INKJETC6656A |
HPC6656AE | |||
|
56 INK CART BLACK 19ML C6656AE |
HPC6656AE | |||
|
56 INK CART BLACK 19ML C6656AE |
HPC6656AE | |||
|
^HP NO.56 BLACK INK 19ML 450 PAGES View on Webshop |
C6656AE |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £35.98 | ||
| Amazon | New | £52.32 | ||
| Amazon | New | £36.40 | ||
| Amazon | New | £54.06 | ||
| Amazon | New | £46.57 | ||
| Amazon | New | £48.99 | ||
| Amazon | New | £34.43 | ||
| Amazon | New | £48.21 |
Related Products
Reasons To Buy
Reliability you can trust
Get high-quality results with Original HP Ink and make your hard work stand out from the rest.
You give your best. So do we.
Stay productive when you need it most with Original HP Ink.
Keep important documents and memories alive
Choose Original HP Ink to print crisp documents and your cherished moments in vivid colors.
Description
Compatible Printers: HP DeskJet 5145, HP PhotoSmart 7150, HP PSC 1110, HP OfficeJet 5510 XI, HP OfficeJet 4215 XI, HP PSC 2110 XI, HP PhotoSmart 7760, HP DeskJet 5850, HP DeskJet 5655, HP PSC 2210 Series, HP OfficeJet 5500, Seiko Precision CD Printer 5000 Series, HP OfficeJet 4110 Z, HP PSC 1215, HP OfficeJet 4219, HP PSC 1345, HP PSC 2410 Series, HP PSC 1355, LSK CD Printer 5000 Series, HP PhotoSmart 7600 Series, HP Digital Copier Printer 410, HP PSC 2410 V, HP PSC 2110, HP PSC 2450, HP PSC 1350 V, HP PSC 1210 XI, HP DeskJet 5551, HP DeskJet 450 CBI, HP PSC 1310, HP OfficeJet 5610 XI, HP DeskJet 5150, HP OfficeJet 6110, Olivetti JOB-JET M 300, HP PSC 2200 Series, HP DeskJet 450 Series, HP OfficeJet 4255, HP PSC 1350 Series, HP OfficeJet 4215 V, HP PhotoSmart 7762, HP OfficeJet 4100 Series, HP PhotoSmart 7300 Series, HP PSC 2105, HP Fax 1240, HP PSC 2210, HP OfficeJet 4105, HP PSC 1315 V, HP OfficeJet 4252, HP DeskJet 5150 W, HP OfficeJet 4214, HP DeskJet 5151, HP PSC 1219, HP PhotoSmart 7755, LSK ODP 200, HP OfficeJet 5615, HP PSC 1340, HP PhotoSmart 7459, HP PhotoSmart 7100 Series, HP DeskJet 5600 Series, HP PhotoSmart 7350, HP OfficeJet 5605, HP PSC 1315 Series, HP OfficeJet 5600 Series, HP PhotoSmart 7700 Series, HP PSC 1315 S, Telecom Italia Fax Tiziano, HP DeskJet 9680 GP, HP DeskJet 450 CI, HP PSC 1200 Series, Odixion Digistudio 3000, HP PhotoSmart 7450 XI, HP PSC 2000, LSK CD Printer 5000 Pro Recorder, HP PSC 2210 V, Seiko Precision CD Printer 5000 Pro Recorder, HP PSC 2410, HP PSC 1317, HP OfficeJet 4110 Series, HP PSC 2110 Series, HP OfficeJet 5515, HP DeskJet 9600 Series, HP OfficeJet 5510 V, HP PhotoSmart 7260, HP OfficeJet 5610, HP PhotoSmart 7655, HP OfficeJet 4115, Olivetti JOB-JET P 210, HP PSC 1110 V, HP DeskJet 5650 W, HP DeskJet 9680, HP PSC 2115, HP OfficeJet 5610 V, HP PSC 1110 XI, OTC Flatjet C 680 XI, HP PhotoSmart 7762 W, Olivetti JOB-JET M 400, HP OfficeJet 5510 Series, OTC Flatjet C 680, HP PSC 1100 Series, HP PSC 1110 Series, HP PSC 2550, HP PSC 2405, HP OfficeJet 5605 Z, HP DeskJet 5652, HP PSC 2510 XI, OTC Flatjet C 680 Series, HP PSC 1350, HP PSC 2170, HP PhotoSmart 7345, HP PSC 2400 Series, HP DeskJet 450 WBT, HP PhotoSmart 7960 GP, HP OfficeJet 4251, HP PSC 1312, HP OfficeJet 4200 Series, HP OfficeJet 5505, HP OfficeJet 4110 V, HP PSC 1217, HP PhotoSmart 7200 Series, HP PhotoSmart 7660, HP PSC 2410 XI, HP PSC 1205, HP OfficeJet 6150, HP PhotoSmart 7900 Series, HP OfficeJet 5610 Series, HP DeskJet 5500 Series, HP Fax 1240 XI, HP PhotoSmart 7960, HP DeskJet 5650, Output Solutions Flatjet C 680, HP PSC 2110 V, HP PSC 2100 Series, HP PSC 2150, HP DeskJet 9670, LSK CD Printer 5000 PRO, HP OfficeJet 4110 XI, HP OfficeJet 4105 Z, HP PSC 2210 XI, HP OfficeJet 5510, HP PhotoSmart 7450, HP PSC 1315 XI, HP OfficeJet 4250, HP OfficeJet 4215, HP OfficeJet 4215 Series, HP DeskJet 9650, LSK CD Printer 5000, Seiko Precision CD Printer 5000, HP PSC 2500 Series, HP DeskJet 5550, Seiko Precision CD Printer 5000 PRO, HP OfficeJet 4212, HP PSC 2420, HP PSC 1350 XI, HP PhotoSmart 7400 Series, HP PSC 1210, HP Digital Copier 410, HP PSC 1315, HP PSC 2510, HP PhotoSmart 7550, HP PSC 2175, HP OfficeJet 4259, HP DeskJet 5550 C, HP OfficeJet 5500 Series, HP DeskJet 5100 Series, HP OfficeJet 4110, HP OfficeJet 6110 XI, HP DeskJet 5552
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| OEM code | C6656AE |
| Black ink volume | 19 ml |
| Brand compatibility | HP |
| Black ink page yield | 520 pages |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| BCP bubble graphic colour | Black |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Print head swath | 8.38 mm (0.33") |
| HP segment | Small medium business |
| Compatibility | HP 56 ink cartridges work with: |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Total amount of recycled materials used for making | 55% |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Print cartridge volume (metric) | 19 ml |
| Weight (imperial) | 1.88 oz |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Retail only | No |
| Print head nozzles | 416 |
| Ink drop | 17 pl |
| Technical details | |
| Printing colours | Black |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| BCP bubble graphic colour | Black |
| Print technology | Inkjet printing |
| Print cartridge volume (metric) | 19 ml |
| Empty weight | 35 g |
| Colour | No |
| Weight (imperial) | 1.88 oz |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Retail only | No |
| Quantity per box | 1 pc(s) |
| Print head swath | 8.38 mm (0.33") |
| Print head nozzles | 416 |
| Ink drop | 17 pl |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780633, 884962780626 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (UUQ) 884962780633; (UUS) 884962780626 |
| Box contents | Ink cartridge |
| Other EU Hazard statement(s) | EUH208: Contains sensitizing substance. May produce an allergic reaction |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 5 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 112 mm |
| Weight | 53.3 g |
| Height | 35 mm |
| Depth | 140 mm |
| Package depth | 112 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 141 x 37 x 113 mm |
| Empty weight | 35 g |
| Packaging data | |
| Package depth | 112 mm |
| Package weight | 80 g |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 35 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 141 x 37 x 113 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Case or master carton weight | 5.4 kg |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1154 mm |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 884962780633, 884962780626 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (UUQ) 884962780633; (UUS) 884962780626 |
| Other features | |
| Print cartridge volume (metric) | 19 ml |
| Empty weight | 35 g |
| Weight (imperial) | 1.88 oz |
| UNSPSC-code | 44103105 |
| Retail only | No |
| Print head nozzles | 416 |
| Ink drop | 17 pl |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 141 x 37 x 113 mm |
| Case or master carton weight | 5.4 kg |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1154 mm |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, United States, Czech Republic, Ireland, Singapore, Malaysia |
| Pallet gross weight | 196.5 kg |
| Products per master (outer) case | 60 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.4 kg |
| Pallet size (EU) | 1200 x 800 x 1130 mm |
| Case or master carton weight | 5.4 kg |
| Case or master carton quantity | 60 pc(s) |
| Products per pallet | 1920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1154 mm |
| Stacking number for pallet | 2 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |