| Features |
|---|
| Black ink type | Pigment-based ink |
| Type | Original |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Printing colours | Black |
| Printing material shelf life | 1.5 year(s) |
| Print technology | Inkjet printing |
| Colour | No |
| Approximate page yield (A4, black & white, ISO/IEC 19752) | 450 pages |
| Print head swath | 8.38 mm (0.33") |
| Print cartridge volume (metric) | 11 ml |
| Ink drop | 15 pl |
| Compatible ink types, supplies | Pigment |
| Technical details |
|---|
| Printing colours | Black |
| Printing material shelf life | 1.5 year(s) |
| Print technology | Inkjet printing |
| Print cartridge volume (metric) | 11 ml |
| Colour | No |
| Approximate page yield (A4, black & white, ISO/IEC 19752) | 450 pages |
| Print head swath | 8.38 mm (0.33") |
| Ink drop | 15 pl |
| Compatible ink types, supplies | Pigment |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 141 mm |
| Weight | 39.2 g |
| Height | 37 mm |
| Depth | 113 mm |
| Package weight | 70 g |
| Packaging data |
|---|
| Package weight | 70 g |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 590 x 197 x 252 mm |
| Products per pallet | 1.920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 4 32 |
| Other features |
|---|
| Print cartridge volume (metric) | 11 ml |
| Ink drop | 15 pl |
| Compatible ink types, supplies | Pigment |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 590 x 197 x 252 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Logistics data |
|---|
| Pallet gross weight | 170 kg |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 590 x 197 x 252 mm |
| Products per pallet | 1.920 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 800 x 1200 x 1158 mm |
| Stacking number for pallet | 1 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 4 32 |