HP 150 Wired Mouse and Keyboard
- Brand: HP
- Category:
- SKU: 240J7AA#ABU
- EAN: 0195122875527 0196786788109 57 ...6788109 5715328133068 0196786788345 0196786788123 5715328133075 5715063456644 0196337852525 0196786788260 0196786788062 0196786788116 0196786788321 0196786788215 0196786788017 0196786788000 5715063456651 0196786788307 0195122875589 0196786788192 0196786788161 5715063456620 0195122875541 0196786788055 0195122875572 5715063456637 0196786788024 0196786788178 0195122875534 0196786788048 0196786788093 0196786788314 0196786788239 0196786788031 0196786788222 0195122875565 0195122875558more
Offer details
Trade Prices
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £49.37 |
Related Products
Reasons To Buy
Click real quick
Click in quick with USB plug-and-play setup that'll have you dragging and dropping before you can pick up your jaw.
Quiet is just your type
This chiclet-style keyboard's design is sleek and silent to the touch. The low-profile design keeps keystrokes quick, comfy, and quite accurate...just your type.
Keystroke of genius
Common controls are integrated into 12 shortcut combos with the fn key—music, movies, volume, homepage, bookmarks, and email. Now that's a shortcut above.
Description
Pick up and go with these perfect plug-in-play companions, a precise mouse and ergonomic keyboard with all the bells and whistles for wherever your journey takes you.
Specifications
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Membrane |
| Country of origin | China |
| Keyboard form factor | Full-size |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| HP segment | Home |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Backlight | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Connectivity technology | Wired |
| UNSPSC-code | 43211733 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195122875510, 196786788109 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 195122875510; (ABU) 196786788109 |
| Power | |
| Power source type | USB |
| USB Type-C charging port | No |
| USB Power Delivery (USB PD) | No |
| Mouse | |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Mouse included | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Minimum system requirements | Available USB-A port |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 195122875510, 196786788109 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (ABB) 195122875510; (ABU) 196786788109 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 440 g |
| Mouse weight | 60 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 103.4 x 61.1 x 34.2 mm |
| Keyboard weight | 440 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 425.9 x 146.1 x 26.8 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 840 g |
| Package width | 505 mm |
| Package height | 40 mm |
| Package depth | 166 mm |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| Warranty card | Yes |
| Packaging content | |
| Number of products included | 2 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Warranty card | Yes |
| Other features | |
| Width | 425.9 mm |
| Height | 26.8 mm |
| Depth | 146.1 mm |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10 |
| UNSPSC-code | 43211733 |
| Minimum system requirements | Available USB-A port |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wired |
| AC adapter included | No |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Carbon footprint | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |