Google Home Mini
- Brand: Google
- Category:
- SKU: GA00216-UK
- EAN:
Offer details
Description
Know when your Google Assistant is responding
Know when Google Home Mini hears you say “Hey Google”
Know when Google Home Mini is searching for an answer to your question
Your privacy matters
To adjust the volume, tap the sides of your Google Home Mini.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Virtual assistant | Google Assistant |
| Shape | Round |
| Product colour | Charcoal |
| Housing material | Fabric, Plastic, Silicone |
| Built-in display | No |
| Touchscreen | No |
| Built-in camera | No |
| LED indicators | Yes |
| Performance | |
| Built-in display | No |
| Touchscreen | No |
| Built-in camera | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Driver diameter | 4 cm |
| Volume control | Touch |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 98 mm |
| Depth | 98 mm |
| Height | 42 mm |
| Weight | 173 g |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Quick start guide | Yes |