Exascend SE4 7.68 TB 2.5" Serial ATA III 3D TLC
- Brand: Exascend
- Category:
- SKU: EXSE4A7680GB
- EAN:
Offer details
Description
Unmatched Capacity – Up to 15.36TB
SE4 is a high-capacity SATA enterprise SSD offering high capacity in a compact design, it is perfect for maximizing storage efficiency in space-constrained applications, supporting up to 15.36TB. It delivers exceptional performance suited for intensive workloads, ensuring the best in both form and function for your enterprise needs.
Efficient Power Draw – Less Than 2.8W
Powered by Exascend’s proprietary technologies, the SE4 Series SSD delivers exceptional energy efficiency, with an average power consumption of under 2.8W.
Optimized for NAS and Workstation Caching
SE4 is designed for NAS, workstations, SMB environments, and high-performance caching applications. With a focus on versatility and efficiency, it ensures seamless operation across diverse applications. Whether supporting SMB operations, boosting workstation capabilities, or optimizing caching, the SE4 Series delivers an excellent balance of performance, efficiency, and reliability.
Featured Technologies
Experience innovation with our products, crafted using cutting-edge technology to deliver unmatched performance and quality.
Specifications
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Memory type | 3D TLC |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Endurance | |
| Data retention | 5 year(s) |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Universal |
| Sequential write speed (AS SSD) | 530 MB/s |
| Sequential read speed (AS SSD) | 555 MB/s |
| Sequential read speed (ATTO) | 96000 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 18000 MB/s |
| TBW rating | 16640 |
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Data retention | 5 year(s) |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Memory type | 3D TLC |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| External DDR cache | Yes |
| Drive writes per day (DWPD) | 0.6 |
| Power | |
| Power consumption (average) | 2.6 W |
| Power consumption (idle) | 0.8 W |
| Operating voltage | 5 V |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Universal |
| Sequential write speed (AS SSD) | 530 MB/s |
| Sequential read speed (AS SSD) | 555 MB/s |
| Sequential read speed (ATTO) | 96000 MB/s |
| Sequential write speed (ATTO) | 18000 MB/s |
| TBW rating | 16640 |
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Data retention | 5 year(s) |
| Memory type | 3D TLC |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Universal |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| SSD form factor | 2.5" |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 50 G |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 10 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Protection features | Shock resistant, Vibration proof |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 50 G |
| Non-operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 10 G |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | 2.5" |