Eufy C31 2K Smart Video Doorbell with MicroSD Card
- Brand: EUFY
- Category:
- SKU: T8223312
- EAN:
Offer details
Description
You have two power choices. Choose the rechargeable battery for easy setup or hardwired power for continuous 24/7 recording and 5-second pre-roll for motion-activated events.
The on-device AI detects and recognises people approaching your door, and notifies you. Automate responses in the eufy app for when you're not home, like telling the delivery man to leave your package somewhere safe.
Includes a 32GB SD card for easy setup, no extra purchases needed, just one order and you're ready to go.
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Built-in camera | Yes |
| Product colour | Black |
| Easy to install | Yes |
| Best uses | Home |
| Illuminated push button | Yes |
| Number of push buttons included | 1 pc(s) |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Mounting type | Ceiling |
| Performance | |
| Maximum memory card size | 128 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Card reader integrated | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Internal storage capacity | 125 GB |
| Camera | |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| Maximum video resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Power | |
| Rechargeable battery | Yes |
| Battery capacity | 6500 mAh |
| Battery type | Built-in battery |
| Number of batteries supported | 1 |
| Power source type | USB |
| USB charging port | Yes |
| Technical details | |
| Built-in camera | Yes |
| Night vision | Yes |
| Product colour | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package type | Box |
| Package width | 158 mm |
| Package weight | 400 g |
| Package height | 46 mm |
| Package depth | 120 mm |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Quick start guide | Yes |
| Holder | Yes |