| Scanning |
|---|
| Maximum scan size | 216 x 1016 mm |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Colour scanning | Yes |
| Duplex scanning | Yes |
| Input colour depth | 48 bit |
| Output colour depth | 24 bit |
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan file formats | JPG, PDF, TIFF |
| Daily duty cycle (max) | 4000 pages |
| Scan to | E-mail, FTP |
| Design |
|---|
| Built-in display | No |
| Touchscreen | No |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Display | LCD |
| Product colour | White |
| Performance |
|---|
| Light source | ReadyScan LED |
| Scan file formats | JPG, PDF, TIFF |
| Daily duty cycle (max) | 4000 pages |
| Scan to | E-mail, FTP |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN, WIA |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, DNS, SNMP, SLP, IPv6 |
| Paper handling |
|---|
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Scanning media types supported | Plain paper |
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Ports & interfaces |
|---|
| Standard interfaces | Ethernet |
| Software |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Scan drivers | ISIS, TWAIN, WIA |
| Power |
|---|
| Power consumption (typical) | 49 W |
| Power consumption (standby) | 4.8 W |
| Input voltage | 100-240 V |
| Power supply type | AC |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Technical details |
|---|
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.05 m |
| Products per pallet layer (UK) | 4 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 24 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2.05 m |
| Simplex scan speed (colour) | 40 ppm |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Country of origin | China |
| Product colour | White |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Display |
|---|
| Touchscreen | No |
| Display | LCD |
| Media formats |
|---|
| Letter | Yes |
| Legal | Yes |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4, A5, A6 |
| Network |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Network ready | Yes |
| Supported network protocols | TCP/IP, DHCP, DNS, SNMP, SLP, IPv6 |
| Networking features | Gigabit Ethernet |
| Cabling technology | 10/100/1000-BaseT(X) |
| Packaging data |
|---|
| Package depth | 586 mm |
| Package weight | 12.46 g |
| Package width | 316 mm |
| Package height | 496 mm |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Features |
|---|
| Country of origin | China |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| USB required | Yes |
| Compatible operating systems | Mac OS 10.4.11+
Presentation Server 4.5
Terminal Service
Windows 7 (32/64-bit)
Windows 8
Windows Server 2003 (32/64-bit)
Windows Server 2008 (32/64-bit)
Windows Server 2008 R2
Windows Vista (32/64-bit)
Windows XP (32/64-bit)
Windows server 2003 R2
XenApp 5.0
XenApp 6.0 |
| Operational conditions |
|---|
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package depth | 586 mm |
| Package weight | 12.46 g |
| Width | 495 mm |
| Depth | 360 mm |
| Height | 217 mm |
| Weight | 10.3 kg |
| Package width | 316 mm |
| Package height | 496 mm |
| Other features |
|---|
| Ethernet LAN | Yes |
| Network ready | Yes |
| Simplex scan speed (colour) | 40 ppm |
| Scanner type | Flatbed & ADF scanner |
| Networking features | Gigabit Ethernet |
| Country of origin | China |
| Cabling technology | 10/100/1000-BaseT(X) |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data |
|---|
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.05 m |
| Products per pallet layer (UK) | 4 pc(s) |
| Products per pallet layer | 2 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 24 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 2.05 m |