| Print technology |
|---|
| Number of print cartridges | 4 |
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Black, Cyan, Yellow, Magenta |
| Colour | Yes |
| Print head nozzles | 800 nozzles per colour |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages | PDF, TIFF, JPEG |
| Printing |
|---|
| Number of print cartridges | 4 |
| Print technology | Inkjet |
| Printing colours | Black, Cyan, Yellow, Magenta |
| Colour | Yes |
| Print head nozzles | 800 nozzles per colour |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Page description languages | PDF, TIFF, JPEG |
| Copying |
|---|
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Copier resize | 25 - 400% |
| Scanning |
|---|
| Scanning | Colour scanning |
| Accuracy | 0.2% |
| Scan to | E-mail, FTP, Network folder, USB |
| Maximum scan length | 2.7 m |
| Sensor type | CIS |
| Scan technology | CIS |
| Optical scanning resolution | 600 x 600 DPI |
| Scanner integrated | Yes |
| Maximum scan width | 61 cm |
| Input & output capacity |
|---|
| Total input capacity | 50 sheets |
| Print quality |
|---|
| Printing colours | Black, Cyan, Yellow, Magenta |
| Minimum line width | 0.02 mm |
| Maximum resolution | 2400 x 1200 DPI |
| Ink drop | 4 |
| Paper handling |
|---|
| Maximum roll width | 61 cm |
| Maximum roll diameter | 11.9 cm |
| Roll paper | Yes |
| Media thickness | 0.5 mm |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A1, A2, A3, A4, A5 |
| Cut sheets | Yes |
| Maximum print size | A1 (594 x 841 mm) |
| Paper tray media types | Roll |
| Roll weight (rear roll) | 4.2 kg |
| Input capacity |
|---|
| Total input capacity | 50 sheets |
| Media types |
|---|
| Paper tray media types | Roll |
| Media formats |
|---|
| Maximum roll width | 61 cm |
| Maximum roll diameter | 11.9 cm |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A1, A2, A3, A4, A5 |
| Display |
|---|
| Touchscreen | Yes |
| Display | LCD |
| Ports & interfaces |
|---|
| USB port | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported network protocols | SNMP, IPSec, POPS, FTP, WPA3, IEEE802, SSL/TLS |
| Direct printing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint, Epson Cloud Solution PORT |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Technical details |
|---|
| Maximum roll diameter | 11.9 cm |
| Line accuracy | +/- 0,1 |
| Scan technology | CIS |
| Direct printing | Yes |
| Automatic switching | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Performance |
|---|
| Product colour | White |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Country of origin | Indonesia |
| Network |
|---|
| Wi-Fi | Yes |
| Supported network protocols | SNMP, IPSec, POPS, FTP, WPA3, IEEE802, SSL/TLS |
| Direct printing | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Design |
|---|
| Touchscreen | Yes |
| Product colour | White |
| Display | LCD |
| Colour display | Yes |
| Control type | Touch |
| Built-in display | Yes |
| Power |
|---|
| Power consumption (typical) | 24 W |
| Power consumption (standby) | 2 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| AC input voltage | 220 V |
| System requirements |
|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 7 x64, Windows 8.1, Windows 8.1 x64, Windows Vista, Windows Vista x64, Windows XP |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.6 Snow Leopard |
| Compatible operating systems | Mac OS X 10.6.8 or later, Windows 10, Windows 7 (32/64 bit), Windows 8.1 (32/64 bit), Windows Vista (32/64 Bit), Windows XP |
| Weight & dimensions |
|---|
| Width | 970 mm |
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 1100 mm |
| Depth | 505 mm |
| Package height | 510 mm |
| Height | 292 mm |
| Package weight | 46 kg |
| Weight | 33.4 kg |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 600 mm |
| Package depth | 1100 mm |
| Package height | 510 mm |
| Package weight | 46 kg |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Packaging content |
|---|
| Cartridge(s) included | Yes |
| Features |
|---|
| Country of origin | Indonesia |
| Other features |
|---|
| Touchscreen | Yes |
| Line accuracy | +/- 0,1 |
| Automatic switching | Yes |
| Minimum line width | 0.02 mm |
| Ink drop | 4 |
| Logistics data |
|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |