Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
SOMERSET ENH VELV PAP-44IN 15 2M 255 View on Webshop |
C13S041703 | |||
|
Somerse Velve 44"x50' |
C13S041703 | |||
|
Somerset Velvet - kludepapir - R |
458229 | |||
|
Somerset Velvet - rag paper - Roll (111.8cm x 15.2m) - 255 g/m� |
STD10210130 | |||
|
Media, Media, Roll, Somerset Velvet Fine Art Paper for Epson, Graphic Arts - Fine Art Paper, 44" x 15m, 255 g/m2 View on InTouch |
789824 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | 9017 hours ago | £284.20 | |
| Amazon | New | £286.14 |
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Roll width | 111.8 cm |
| Roll length | 15 m |
| Weight | 6.8 kg |
| Finish type | Matt |
| Size (imperial) | 111.8 cm (44") |
| Printing media thickness | 480 µm |
| Print media weight | 255 g/m² |
| Country of origin | United Kingdom |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 6.8 kg |
| Package weight | 5.97 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 1168 x 153 x 153 mm |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 1180 mm |
| Technical details | |
| Weight | 6.8 kg |
| Finish type | Matt |
| Size (imperial) | 111.8 cm (44") |
| Printing media thickness | 480 µm |
| Print media weight | 255 g/m² |
| Package weight | 5.97 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 1168 x 153 x 153 mm |
| Country of origin | United Kingdom |
| Products per pallet | 48 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 103 cm |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 1180 mm |
| Master (outer) case width | 343 mm |
| Master (outer) case gross weight | 14.969 g |
| Master (outer) case length | 11980 mm |
| Master (outer) case height | 343 mm |
| Products per pallet layer (UK) | 4 pc(s) |
| Products per pallet layer | 4 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 56 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 103 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48025590 |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.97 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 170 mm |
| Package depth | 1180 mm |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 103 cm |
| Master (outer) case width | 343 mm |
| Master (outer) case gross weight | 14.969 g |
| Master (outer) case length | 11980 mm |
| Master (outer) case height | 343 mm |
| Products per pallet layer (UK) | 4 pc(s) |
| Products per pallet layer | 4 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 56 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 2 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 103 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48025590 |
| Other features | |
| Products per pallet | 48 pc(s) |