Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
Wer Resisn Cnvs 44"x40' |
C13S041848 | |||
|
PremierArt Water Resistant Canvas - canvas paper - glossy - 1 roll(s) |
STD10111643 | |||
|
Media, Media, Roll, Premium Canvas Satin Roll, Graphic Arts - Fine Art Paper, 44" x 12.2m, 350 g/m2 View on InTouch |
1055301 | |||
|
44" x 12.2m PRE CANVASPremium Canvas Satin |
EPSSO41848 | |||
|
PREMIUM CANVAS SATIN-44IN 12 2M 350 View on Webshop |
C13S041848 |
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Roll width | 111.8 cm |
| Roll length | 12.2 m |
| Finish type | Satin |
| Compatible products | - SureColor SC-P9000V - SureColor SC-P9000 Violet Spectro - SureColor SC-P9000 - SureColor SC-P9000 STD Spectro - SureColor SC-P9000 STD - SureColor SC-P8000 - SureColor SC-P8000 STD Spectro - SureColor SC-P8000 STD - SureColor SC-P20000 - SureColor SC-P10000 - Epson Stylus Pro 9900 Spectro Proofer UV - Epson Stylus Pro 9900 Spectro Proofer - Epson Stylus Pro 9900 - Epson Stylus Pro 9890 SpectroProofer - Epson Stylus Pro 9890 - Epson Stylus Pro 9880 - Epson Stylus Pro 11880 |
| Media weight | 350 g/m² |
| Weight & dimensions | |
| Roll width | 111.8 cm |
| Roll length | 12.2 m |
| Packaging data | |
| Package width | 127 mm |
| Package depth | 1137 mm |
| Package height | 125 mm |
| Package weight | 5.85 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Technical details | |
| Finish type | Satin |
| Country of origin | Switzerland |
| Compatible products | - SureColor SC-P9000V - SureColor SC-P9000 Violet Spectro - SureColor SC-P9000 - SureColor SC-P9000 STD Spectro - SureColor SC-P9000 STD - SureColor SC-P8000 - SureColor SC-P8000 STD Spectro - SureColor SC-P8000 STD - SureColor SC-P20000 - SureColor SC-P10000 - Epson Stylus Pro 9900 Spectro Proofer UV - Epson Stylus Pro 9900 Spectro Proofer - Epson Stylus Pro 9900 - Epson Stylus Pro 9890 SpectroProofer - Epson Stylus Pro 9890 - Epson Stylus Pro 9880 - Epson Stylus Pro 11880 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 75 cm |
| Master (outer) case width | 127 mm |
| Master (outer) case length | 1137 mm |
| Master (outer) case height | 125 mm |
| Products per pallet layer (UK) | 7 pc(s) |
| Products per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 42 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 75 cm |
| Harmonized System (HS) code | 37032000 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 75 cm |
| Master (outer) case width | 127 mm |
| Master (outer) case length | 1137 mm |
| Master (outer) case height | 125 mm |
| Products per pallet layer (UK) | 7 pc(s) |
| Products per pallet layer | 6 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 42 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 75 cm |
| Other features | |
| Country of origin | Switzerland |
| Compatible products | - SureColor SC-P9000V - SureColor SC-P9000 Violet Spectro - SureColor SC-P9000 - SureColor SC-P9000 STD Spectro - SureColor SC-P9000 STD - SureColor SC-P8000 - SureColor SC-P8000 STD Spectro - SureColor SC-P8000 STD - SureColor SC-P20000 - SureColor SC-P10000 - Epson Stylus Pro 9900 Spectro Proofer UV - Epson Stylus Pro 9900 Spectro Proofer - Epson Stylus Pro 9900 - Epson Stylus Pro 9890 SpectroProofer - Epson Stylus Pro 9890 - Epson Stylus Pro 9880 - Epson Stylus Pro 11880 |
| Products per pallet | 36 pc(s) |