| Projector |
|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| White light output | 2000 ANSI lumens |
| Colour light output | 2000 ANSI lumens |
| Projector native resolution | UHD 4K (3840x2160) |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Screen size compatibility | 1651 - 3048 mm (65 - 120") |
| Projection distance | 0.4 - 0.82 m |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 1200 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.57 cm (0.62") |
| Keystone correction, vertical | -3 - 3° |
| Keystone correction, horizontal | -3 - 3° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 4000 ANSI lumens |
| Zoom type | Auto |
| Lamps |
|---|
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Light source |
|---|
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Lens system |
|---|
| Fixed focal length | 3.9 mm |
| Zoom ratio | 1.35:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Throw ratio | 0.27 - 0.37:1 |
| Zoom type | Auto |
| Scanning frequency |
|---|
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Video |
|---|
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Game, Bright cinema |
| Supported 3D formats | Side by side, Top and bottom |
| Full HD | Yes |
| 3D | Yes |
| 3D video colour modes | 3D Dynamic, 3D Cinema |
| Audio |
|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Ports & interfaces |
|---|
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| Mini-USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Storage |
|---|
| Card reader integrated | No |
| Sound emission |
|---|
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 23 dB |
| Technical details |
|---|
| Operating system installed | Android TV |
| Product colour | White |
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 12 pc(s) |
| USB display function | 2 in 1: Image / Mouse |
| Performance |
|---|
| Market positioning | Home cinema |
| Operating system installed | Android TV |
| Vertical scan range | 192 - 240 Hz |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 23 dB |
| Features |
|---|
| Operating system installed | Android TV |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 23 dB |
| Country of origin | China |
| Multimedia |
|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| RMS rated power | 10 W |
| Design |
|---|
| Market positioning | Home cinema |
| Product type | Ultra short throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Desktop, TV cabinet |
| Power |
|---|
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 366 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (economy mode) | 230 W |
| Packaging data |
|---|
| Package width | 531 mm |
| Package depth | 590 mm |
| Package height | 340 mm |
| Package weight | 13.3 kg |
| Security |
|---|
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software |
|---|
| Operating system installed | Android TV |
| Software support | via: AMX, Crestron (Network), Control4 |
| Supplier features |
|---|
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions |
|---|
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions |
|---|
| Package width | 531 mm |
| Package depth | 590 mm |
| Package height | 340 mm |
| Weight | 9.3 kg |
| Width | 458 mm |
| Depth | 375 mm |
| Height | 228 mm |
| Package weight | 13.3 kg |
| Packaging content |
|---|
| Remote control included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data |
|---|
| Products per pallet | 12 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 12 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features |
|---|
| Operating system installed | Android TV |
| Power consumption (economy mode) | 230 W |