Epson Enhanced Synthetic Paper Roll, 44" x 40 m, 84g/m²
- Brand: Epson
- Category:
- SKU: C13S041616
- EAN: 0010343840508 4053162891746
Offer details
Trade Prices
| Distributor | Product | SKU | Stock | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|---|
|
ENHANCED SYNTHETIC PAPER-44IN 40M 77 View on Webshop |
C13S041616 | |||
|
Media, Media, Roll, Enhanced Synthetic Paper Roll, Graphic Arts - Graphic and Signage Paper, 44" x 40m, 84 g/m2 View on InTouch |
825158 |
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £481.74 |
Related Products
Description
Specifications
| Features | |
|---|---|
| Roll width | 111.8 cm |
| Roll length | 40 m |
| Weight | 4.74 kg |
| Finish type | Matt |
| Size (imperial) | 111.8 cm (44") |
| Printing media thickness | 130 µm |
| Print media weight | 64 g/m² |
| Country of origin | Japan |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 4.74 kg |
| Package weight | 5 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 121 x 120 x 1164 mm |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package depth | 1165 mm |
| Technical details | |
| Weight | 4.74 kg |
| Finish type | Matt |
| Size (imperial) | 111.8 cm (44") |
| Printing media thickness | 130 µm |
| Print media weight | 64 g/m² |
| Package weight | 5 kg |
| Dimensions (WxDxH) | 121 x 120 x 1164 mm |
| Country of origin | Japan |
| Products per pallet | 36 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 104 cm |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package depth | 1165 mm |
| Master (outer) case width | 1185 mm |
| Master (outer) case gross weight | 21.5 g |
| Master (outer) case length | 265 mm |
| Master (outer) case height | 260 mm |
| Products per pallet layer (UK) | 12 pc(s) |
| Products per pallet layer | 12 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 48 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 104 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48025590 |
| Packaging data | |
| Package weight | 5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 120 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package depth | 1165 mm |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 104 cm |
| Master (outer) case width | 1185 mm |
| Master (outer) case gross weight | 21.5 g |
| Master (outer) case length | 265 mm |
| Master (outer) case height | 260 mm |
| Products per pallet layer (UK) | 12 pc(s) |
| Products per pallet layer | 12 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 48 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet height (UK) | 104 cm |
| Harmonized System (HS) code | 48025590 |
| Other features | |
| Products per pallet | 36 pc(s) |