Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £948.03 | ||
| Amazon | New | £948.03 | ||
| Amazon | New | £761.49 | ||
| Amazon | New | £830.91 | ||
| Amazon | New | £437.99 | ||
| Amazon | New | £437.99 | ||
| Amazon | New | £880.97 | ||
| Amazon | New | £761.49 | ||
| Amazon | New | £644.64 | ||
| Amazon | New | £880.97 | ||
| Amazon | New | £830.91 | ||
| Amazon | New | £644.64 |
Description
Here’s a projector the whole family can enjoy; from watching box sets to delivering sharp presentations, this XGA projector has the tools for the job. There’s no need to worry about ambient light; it produces a bright and clear display with 3,800 lumens and 3LCD technology. It's also easy to transport and set up. And its incredibly long lamp life means it’s great value for money.
Bigger is better
Whether you’re watching your favourite film or delivering a presentation, this projector can achieve an impressive 300 inch display. It's great quality too, with 3LCD technology that makes the display up to three times brighter than competitor products¹. In addition to its bright and vivid colours, the 16,000:1 contrast ratio produces defined shadows and deep blacks. From family and friends to business colleagues and clients, it's sure to get everyone’s attention.
High-quality, bright images
Even in bright rooms, this powerful yet affordable XGA projector delivers exceptionally bright yet colourful images with clear details. It's all thanks to 3LCD technology, which produces an equally high White and Colour Light Output of 3,800 lumens.
Long-lasting solution
Looking for a long-term, hassle-free and affordable solution for your projection needs? This model's long-lasting lamp light source provideds you with 18 years' worth of entertainment².
Stress-free set-up
Here’s a projector that’s designed with portability and quick set up in mind. The carry case makes it easy to move from room to room, and you can quickly position the image with keystone correction and access content simply with the HDMI inputs. Thanks to the optional ELPAP11 adapter, it offers Wi-Fi connectivity, allowing you to share content from a smart device using the iProjection app.
Specifications
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector native resolution | XGA (1024x768) |
| Native aspect ratio | 4:3 |
| Screen size compatibility | 762 - 7620 mm (30 - 300") |
| Projection distance | 1.8 - 2.17 m |
| Contrast ratio (typical) | 16000:1 |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 2500 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.4 cm (0.55") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3800 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Lamps | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Light source | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 16.9 - 20.28 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.49 - 1.79 |
| Throw ratio | 1.48 - 1.77:1 |
| Offset | 8% |
| Zoom type | Manual |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Video | |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 2 W |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| S-Video inputs quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details | |
| Product colour | White |
| Lamp power | 210 W |
| Products per pallet | 84 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 126 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| USB display function | 2 in 1: Image / Mouse |
| Performance | |
| Market positioning | Portable |
| Password protection | Yes |
| Vertical scan range | 100 - 120 Hz |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Country of origin | Philippines |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 2 W |
| Design | |
| Market positioning | Portable |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Display | |
| Built-in display | No |
| Power | |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 327 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |
| Packaging data | |
| Package width | 335 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 4.04 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | Inhalt DIY-App, EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Management, Epson Projektor Professional Tool |
| Supplier features | |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 335 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 150 mm |
| Weight | 2.5 kg |
| Width | 302 mm |
| Depth | 237 mm |
| Height | 82 mm |
| Package weight | 4.04 kg |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Manual | Yes |
| Carrying case | Yes |
| Cables included | AC, VGA |
| Bundled software | Inhalt DIY-App, EasyMP Multi PC Projection, Epson Projektor Management, Epson Projektor Professional Tool |
| WLAN adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 84 pc(s) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 126 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |