Epson EB-W39 data projector Standard throw projector 3500 ANSI lumens 3LCD WXGA (1280x800) White
- Brand: Epson
- Category:
- SKU: V11H856041
- EAN: 8715946642598
Offer details
Retail Prices
| Merchant | Product | Condition | Updated | Price |
|---|---|---|---|---|
| Amazon | New | £644.54 | ||
| Amazon | New | £645.26 | ||
| Amazon | New | £715.97 | ||
| Amazon | New | £817.25 | ||
| Amazon | New | £679.67 | ||
| Amazon | New | £1,071.84 |
Related Products
Description
Bright, vivid content on a large scalable screen
Enjoy large scale presentations with crisp, clear text, as well as compelling imagery and video content on screen sizes up to 320 inches. 3,500-lumen performance combines with a high contrast ratio of 15,000:1 to offer outstanding visual performance, even in well-lit rooms.
Years of uninterrupted meetings
With a lamp life and air filter maintenance cycle of 12,000 hours in eco mode, users won't need to worry about maintenance for more than 5 years.
Installation and placement flexibility
Automatic vertical and manual horizontal keystone correction provide greater flexibility as to where the projector can be placed in the room for distortion-free images and the wide optical zoom adds to the flexibility.
Network and Wi-Fi capability
Wi-Fi compatibility and network capability (via RJ45) mean the EB-W39 can be added to a company network or upgraded for wireless device access at a later stage (optional accessory required).
Specifications
| Projector | |
|---|---|
| Number of colours | 1.073 billion colours |
| Projector native resolution | WXGA (1280x800) |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Screen size compatibility | 838.2 - 8128 mm (33 - 320") |
| Projection distance | 1.68 - 2.02 m |
| Contrast ratio (typical) | 15000:1 |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Vertical scan range | 50 - 85 Hz |
| Projector brightness (economic mode) | 2280 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.5 cm (0.59") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector brightness | 3500 ANSI lumens |
| Zoom type | Manual |
| Lamps | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Light source | |
| Lamp type | UHE |
| Lamp power | 210 W |
| Light source type | Lamp |
| Service life of light source | 6000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 12000 h |
| Lens system | |
| Zoom ratio | 1.2:1 |
| Zoom capability | Yes |
| Focus | Manual |
| Focal length range | 16.9 - 20.28 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.58 - 1.72 |
| Throw ratio | 1.3 - 1.56:1 |
| Zoom type | Manual |
| Scanning frequency | |
| Vertical scan range | 50 - 85 Hz |
| Video | |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Blackboard, Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB |
| Colour modes (3D) | Cinema, Dynamic |
| Full HD | No |
| HD-Ready | Yes |
| 3D | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Ports & interfaces | |
| HDMI connector type | Full-size |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 3 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Composite video in | 1 |
| S-Video inputs quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| RS-232 ports | 1 |
| PC Audio out | Yes |
| PC Audio in | Yes |
| DVI port | No |
| Component video (YPbPr/YCbCr) in | 2 |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Sound emission | |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Technical details | |
| Colour modes (3D) | Cinema, Dynamic |
| Product colour | White |
| Lamp power | 210 W |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Market positioning | Presentation |
| Password protection | Yes |
| Vertical scan range | 50 - 85 Hz |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Features | |
| Password protection | Yes |
| Noise level | 37 dB |
| Noise level (economic mode) | 28 dB |
| Country of origin | Philippines |
| Multimedia | |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| RMS rated power | 5 W |
| Design | |
| Market positioning | Presentation |
| Product type | Standard throw projector |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Product colour | White |
| Cable lock slot | Yes |
| Placement | Desktop |
| Power | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 315 W |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |
| Packaging data | |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 160 mm |
| Package weight | 3.79 kg |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Bundled software | Epson Projector Management Software, EasyMP Multi PC Projection, EasyMP Network Projection |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 350 mm |
| Package depth | 380 mm |
| Package height | 160 mm |
| Weight | 2.7 kg |
| Width | 302 mm |
| Depth | 249 mm |
| Height | 92 mm |
| Package weight | 3.79 kg |
| Packaging content | |
| Remote control included | Yes |
| Cables included | AC, VGA |
| Bundled software | Epson Projector Management Software, EasyMP Multi PC Projection, EasyMP Network Projection |
| Batteries included | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| RS-232 ports | 1 |
| Power consumption (economy mode) | 225 W |